براکت های ارتودنسی چگونه عمل می کنند؟

براکت چهار جزء اصلی دارد که عبارتند از سیم (آرچ وایر)، نگین براکت، حلقه کشی لیگاچور (به الاستیک لیگاچور یا اورینگ نیز شناخته میشود) و باندینگ یا بند فلزی.

  • نگین براکت: نگین براکت که به سطح جلویی دندان معمولا چسبانده میشود، از فلز یا سرامیک ساخته میشود.
  • باندینگ و یا بند فلزی: باندینگ و بند دو روش اتصال نگینهای براکت به دندانها (بسته به موقعیت دندان) هستند.
  • سیم: سیم نازک فلزی که به آرچ وایر نیز شناخته میشود براکتها را به هم متصل کرده و از طریق آنها به دندانها فشار وارد میکند. وجود سیم ارتودنسی باعث شده بسیاری افراد درمان ارتودنسی را به عنوان سیم کشی دندانها بشناسند.
  • حلقه کشی لیگاچور: حلقه کشی یا الاستیک یک حلقه رنگی کوچک است که دور براکت قرار میگیرد تا سیم را در جای خود نگه دارد. لیگاچور پلاستیکی معمولا در هر بار مراجعه به ارتودنتیست تعویض میشود. برخی انواع براکتها نیازی به لیگاچور ندارد و خود لیگاچور هستند.هنگامی که سیم نگین براکت را میکشد دندانها که به نگینهای براکت متصل هستند نیز کشیده میشوند. در واقع نگین براکت به عنوان دستگیره دندان عمل میکند تا از طریق آن دندان را به جهت مورد نظر بکشیم. گاهی اوقات از حلقه کشی یا فنر برای اعمال نیروی بیشتر در جهت خاص استفاده میشود (این حلقه کشی بزرگتر از حلقه کشی لیگاچور است). سیستم براکت نیروی ملایم اما مداوم به دندانها وارد میکند که به مرور زمان باعث حرکت دندانها به موقعیت مورد نظر میشود. گهگاهی ممکن است در درمان ارتودنسی نیاز به استفاده از هدگیر باشد تا جلوی حرکت برخی دندانها گرفته شود.
  • مکانیسم حرکت دندانها در درمان ارتودنسی دندانها توسط بافت لثه احاطه شده اند. زیر بافت لثه غشای پریودنتال وجود دارد که به آن رباط پریودنتال گفته میشود. رباط پریودنتال بخش تحتانی دندان (ریشه) را احاطه میکند. در واقع رباط پریودنتال رشته هایی هستند که از یک طرف به ریشه دندان و از طرف دیگر به استخوان آلوئولار متصل شده اند . هنگامی که براکت به دندان فشار وارد میکند، رباط پریودنتال در یک سمت دندان تحت فشار و در سمت دیگر تحت کشش قرار میگیرد. این فرایند باعث لق شدن دندان میشود. سپس استخوانی که دندان را نگه میدارد، در ناحیه فشارش حل شده و از بین میرود و در ناحیه کشش رشد کرده و تولید میشود، به این ترتیب دندان در موقعیت جدید خود تثبیت میگردد. به این فرایند ریمدلینگ استخوان گفته میشود.نام مکانیسم اصلی که باعث حرکت ایمن و بی خطر دندان میشود ریمدلینگ استخوان است. ریمدلینگ یک فرایند زیست مکانیکی است که باعث محکم شدن استخوان در واکنش به فعالیتهای حمل وزن و فشار و ضعیف شدن استخوان در واکنش به عدم وجود فشار و نیرو می باشد. استخوانها از سلولهایی به نام استئوکلاست و استئوبلاست تشکیل شده اند.ریمدلینگ استخوان به این صورت عمل میکند: هر چه بار بر روی استخوان بیشتر شود استئوکلاستها در واکنش به فشار استخوان را تجزیه میکنند. در شرایطی که بار برداشته میشود استئوبلاستها سلولهای جدید استخوانی تولید میکنند. تکرار این فرایند باعث جنبش مداوم و در نهایت افزایش تراکم استخوان میشود .دندانها در حفره دندانی در داخل استخوان قرار دارند. دندانهای بالا در استخوان ماگزیلا و دندانهای پایین در استخوان ماندیبل فرو رفته اند. همان طور که گفته شد رباط پریودنتال واسط بین ریشه دندان و استخوان است. فشار بین رباط پریودنتال و استخوان باعث میشود استخوان استئوکلاست ساخته و سلولهای استخوانی در واکنش به فشار تجزیه شوند تا فاصله طبیعی بین دندان و استخوان حفظ شود. در عوض در پشت دندان (نسبت به جهت اعمال نیرو) کشش ایجاد شده باعث میشود فضا بازتر شود بنابراین استخوان استئوبلاست تولید میکند تا سلولهای استخوانی جدید ساخته و فضای خالی ایجاد شده پر شود و فاصله یبن دندان و استخوان درحد طبیعی حفظ شود. برای این کار نیروی زیادی لازم نیست بلکه وارد آمدن نیرویی ملایم نیز کافیست.سیم ارتودنسی از همین قانون استفاده میکند. سیمهایی که اخیرا وارد دنیای ارتودنسی شدند از آلیاژ نیکل – تیتانیوم ساخته شده و به قدری انعطاف پذیر هستند که میتوان آنها را گره زد. این سیمهای ارتودنسی از موادی تشکیل شده است که در اثر حرارت بدن فعال میشوند و سخت میگردند. هنگامی که سیم در دهان قرار میگیرد تحت تاثیر دمای بدن فعال شده و سفت میشود بنابراین نیرویی به براکتها وارد میکند.

    فرایند استئوکلاست (تجزیه استخوان) حدود 72 ساعت طول میکشد تا کامل انجام شود و فرایند استئوبلاست (بازسازی استخوان) حدود 90 روز زمان میبرد. جالب است بدانید تثبیت نتایج حدود ده ماه زمان نیاز دارد. به همین علت باید پس از خارج کردن براکت، نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) بگذارید تا از بازگشت دندانها به موقعیت سابق جلوگیری نمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.