Search
Close this search box.

ارتودنسی کودکان

در سال‌های اخیر ارتودنسی دندان کودکان به یکی از درمان‌های رایج برای درمان ناهنجاری‌های فک و دندان تبدیل شده است.

کودکانی که از مشکلاتی مانند کج شدن دندان‌ها، فاصله بین دندانی و مواردی از این قبیل رنج می‌برند به کمک ارتودنسی می‌توانند درمان شوند.

بااین‌حال والدین همیشه سؤالاتی درباره ارتودنسی دندان‌های فرزندشان دارند به‌عنوان‌مثال:

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی از نظر دکتر متخصص ارتودنسی کودکان چه وقتی است؟

برای انجام ارتودنسی دندان کودکان باید به چه دندانپزشکی مراجعه کرد؟

آيا ارتودنسی برای همه کودکان نتیجه‌بخش است؟

ما در ادامه این مطلب قصد داریم به این سؤالات از زبان بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران پاسخ دهیم.

فهرست محتوا نمایش

منظور از ارتودنسی در کودکان چیست؟

بسیاری از مراجعان تصور می‌کنند که ارتودنسی فقط برای زیبایی استفاده می‌شود و جنبه درمانی خاصی ندارد؛ درحالی‌که این‌طور نیست.

ارتودنسی می‌تواند بسیاری از مشکلات دهان و دندان بیمار را برطرف کند. افرادی که در هنگام جویدن غذا دچار مشکل هستند یا به خاطر دندان‌هایشان دچار مشکلاتی در گفتار شده‌اند باید به ارتودنسی به‌عنوان یک راه درمان نگاه کنند.

البته که نمی‌توان کتمان کرد که ارتودنسی به زیباتر شدن دندان‌های بیمار هم کمک زیادی خواهد کرد. بااین‌حال مسئله زیبایی در مورد کودکان اهمیت کمتری دارد.

درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان
قبل و بعد درمان ارتودنسی

زمانی‌که دندان‌های کودک شما صاف و مرتب باشد، احتمال پوسیدگی دندان‌ها یا ابتلا به بیماری‌های لثه در او کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین اگر فرزندتان از نظر دکتر متخصص ارتودنسی کودکان به این روش درمانی احتیاج دارد؛ حتما این کار را انجام دهید.

متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزارهای مختلف مانند پلاک‌ها، سیم فلزی، براکت و… تلاش می‌کند تا ناهنجاری‌های دندان فرزند شما را برطرف کند.

این روش یک روش غیرجراحی و بدون ریسک برای کودکان است پس در انجام آن تردید نداشته باشید.

از چه سنی امکان ارتودنسی کودکان وجود دارد؟

سن مناسب ارتودنسی به شرایط مختلفی بستگی دارد ولی به صورت کلی سن 7 سالگی به عنوان اولین ملاقات و معاینه با متخصص ارتودنسی برای کودکان توصیه می‌شود، در این سن اسکلت فکی و جفت شدن دندان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

معمولا اگر کودک مشکلات خاصی نداشته باشد، متخصص ارتودنسی درمان را بعد از ریختن تمام دندان‌های شیری و درآمدن کامل دندان‌های دائمی که بین 10 تا 12 سالگی می‌باشد، شروع می‌کند.

پس توصیه می‌شود که در حدود سن 7 سالگی حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا با توجه به راهنمایی‌های متخصص بتوانید ناهنجاری‌ها و مشکلات اسکلتی فکی که در بزرگسالی با هزینه و زمان بیشتری قابل درمان است را در کودکی در زمان کوتاه‌تری انجام دهید.

چه کودکانی نیاز به ارتودنسی دارند؟

این سؤال هم یکی از متداول‌ترین سؤالاتی است که همه مراجعان دوست دارند از بهترین متخصص ارتودنسی کودکان بپرسند.

به‌طورکلی اگر فرزند شما یکی از مشکلات زیر را دارد، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه به یک دندان‌پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا این مشکلات خیلی زود برطرف شوند.

این مشکلات عبارتند از:

کودکانی که دندان‌های شلوغ یا کج دارند

قبل و بعد درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی کودکان
قبل و بعد درمان ارتودنسی

اولین علامت برای اینکه متوجه شوید فرزندتان کاندید مناسبی برای انجام ارتودنسی دندان کودکان است یا نه؟ توجه کردن به ظاهر دندان‌های فرزندتان است.

اگر بیشتر دندان‌های فرزند شما کج درآمده‌اند یا ظاهری بسیار شلوغ و نامنظم دارند؛ به احتمال زیاد ارتودنسی تنها راه درمان مشکلات فرزند شما خواهد بود.

ارتودنسی نه‌تنها این مشکلات را به ‌طور کامل برطرف می‌کند بلکه جلوی تشدید این مشکلات را در هنگام رشد دندان‌های دائمی می‌گیرد.

کودکانی که در تلفظ کلمات دچار مشکل می‌شوند

زمانی‌که دندان‌ها به درستی رشد نمی‌کنند و نامنظم هستند، احتمال به وجود آمدن مشکلات گفتاری بیشتر می‌شود.

اگر فرزندتان در هنگام تلفظ برخی از حروف و کلمات مشکل دارند؛ بهتر است از یک دندان‌پزشک ماهر مشورت بگیرید.

در برخی مواقع موقعیت مکانی دندان‌ها باعث می‌شوند که کودکان نتوانند برخی از کلمات را به درستی ادا کنند.

زمانی‌که مشکلات دندان فرزند شما برطرف شود، تلفظ کلمات برای او آسان‌تر خواهد شد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی
قبل و بعد درمان ارتودنسی

کودکانی که فک بالا یا پایین آن‌ ها جلو یا عقب است

ارتودنسی یکی از راه‌های درمان ناهنجاری‌های فک در کودکان است. عقب بودن فک پایین یکی از مشکلاتی است که در صورت درمان به موقع به‌راحتی برطرف می‌شود.

در سنین پایین امکان هدایت رشد فک و اصلاح آن وجود دارد. بهترین زمان درمان برای افرادی که دچار این مشکل هستند، بین 10 تا 12 سالگی است. البته که دندان‌پزشک متخصص ارتودنسی دندان کودکان باید با معاینه دقیق در این‌باره اظهار نظر کند.

بهتر است بدانید که برای درمان این مشکل معمولا از دستگاه فانکشنال یا هدگیر استفاده می‌شود.

عقب بودن فک بالا و جلو بودن فک پایین هم عارضه دیگری است که به کمک ارتودنسی درمان می‌شود. کودکانی که همه دندان‌های آن‌ها به طور کامل رشد کرده‌اند، کاندیدای ارتودنسی برای اصلاح فک بالا هستند.

سن 8 تا 13 سالگی بهترین زمان برای درمان این ناهنجاری از نظر دندان‌پزشکان است.

قبل و بعد درمان ارتودنسی

 کودکانی که مشکل اپن بایت دارند

اپن بایت عارضه‌ای است که در برخی از کودکان دیده می‌شود. در این عارضه دندان‌های کودک در هنگام بسته شدن فک به طور کامل روی هم قرار نمی‌گیرند و با هم فاصله دارند.

اپن بایت می‌تواند باعث مشکلات متعددی شود. به‌عنوان‌مثال پوسیدگی دندان‌ها در کودکانی که دچار این مشکل هستند، بسیار بیشتر است.

دلایل زیادی هم در شکل‌گیری اپن بایت نقش دارند. به‌عنوان‌مثال ژنتیک، عادات نامناسب دهانی مثل مکیدن انگشت شست و… می‌توانند باعث اپن بایت شوند. بااین‌حال راه درمان این مشکل انجام ارتودنسی دندان کودکان است.

کودکانی که تنفس دهانی دارند

علت اصلی تنفس دهانی باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. بااین‌حال در اکثر موارد مشکلات فک بالا دلیل اصلی تنفس دهانی در کودکان است.

تنفس دهانی باعث مشکلات زیادی در کودکان خواهد شد؛ پس بهتر است هر چه سریع‌تر درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان آغاز شود.

بهترین زمان برای شروع درمان هم زمانی است که درز میانی فک بالا به طور کامل رشد نکرده و استخوانی نشده است. در این سن با تعریض فک بالا می‌توان مشکل تنگی فک را برطرف کرد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی

رفع تنگی قوس فک بالا و بهم ریختگی شدید دندانی با درمان ارتودنسی

در این بیمار در مرحله اول از دستگاه تعریض کننده کام ( هایرکس ) استفاده شد که تنگی قوس فک بالا ( کراس بایت ) برطرف شود و بعد از ان به جهت رفع نامرتبی دندان‌ها، با درمان ارتودنسی با کشیدن دندان نظم ایده‌آل دندان‌ها فراهم گردید.

همانطور که مشاهده می‌کنید پس از کشیدن دندان، هیچ فضایی از دندان کشیده شده در آخر درمان باقی نمانده است.


طول درمان ارتودنسی کودکان چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی دندان کودکان هم مانند بزرگسالان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

نوع مشکل بیمار، سن شروع درمان و نوع ارتودنسی از جمله عوامل تأثیرگذار در کاهش یا افزایش طول درمان هستند.

به‌عنوان‌مثال کودکانی که مشکلات‌شان فقط با کمی جابه‌جایی دندان‌ها برطرف می‌شود، با شش ماه تا یک سال درمان خواهند شد. کودکانی هم که مشکلات شدیدتری دارند باید مدت طولانی‌تری تحت درمان قرار بگیرند.

به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در کودکان بین شش ماه تا سه سال است. بااین‌حال هر چقدر فرزند شما درمان خود را زودتر آغاز کند، طول درمان کمتر می‌شود.

به شما توصیه می‌کنیم که به راهنمایی‌ها و مشاوره‌های یک پزشک حاذق و متخصص در زمینه ارتودنسی اعتماد کنید تا بهترین نتیجه را از این درمان سخت و طولانی ببینید.

فواید ارتودنسی برای کودکان چیست؟

ارتودنسی دندان مزایای زیادی برای کودکان خردسال خواهد داشت. این مزایا باعث شده است که والدین زیادی تمایل داشته باشند که کودک‌شان با وجود هزینه‌های زیاد و مراقبت‌های بعد از ارتودنسی از این درمان بهره ببرد.

برخی از مهم‌ترین فواید ارتودنسی دندان کودکان به شرح زیر هستند:

درمان ناهنجاری‌‌های فک و دندان

جلو یا عقب بودن فک بالا و پایین، نامنظمی و به هم ریختگی دندان‌ها و اپن بایت از جمله ناهنجاری‌های فک و دندان هستند که با استفاده از روش ارتودنسی درمان می‌شوند.

ارتودنسی برای برخی از کودکان جنبه درمانی و برای برخی دیگر جنبه پیشگیری دارد. ارتودنسی پیشگیری در سنین پایین‌تر انجام می‌شود و هزینه بسیار کمتری دارد. همچنین طول درمان نیز بسیار کوتاه‌تر است.

ارتودنسی دندان کودکان با هدف درمان ناهنجاری‌ها با توجه به نظر دکتر ارتودنسی متخصص کودکان می‌تواند با روش‌های مختلفی انجام شود و زمان آن هم به عوامل مختلفی بستگی دارد.

قبل و بعد از درمان ارتودنسی

افزایش اعتماد به نفس

رفع ناهنجاری‌ها و افزایش زیبایی دندان‌های بیمار نتیجه نهایی درمان به روش ارتودنسی است.

کودکان بیشتر از سایر افراد در معرض تمسخر همسن و سالان خود قرار دارند به همین دلیل اگر زودتر به فکر درمان مشکلات دندان فرزندتان باشید؛ احتمال اینکه به خاطر این مسئله دچار کمبود اعتماد به نفس ‌شود، بسیار کاهش پیدا می‌کند.

در نظر داشته باشید که اعتماد به نفس پایین در کودکی می‌تواند مشکلات روحی و روانی مختلفی را در دوران بزرگسالی به وجود بیاورد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی

جلوگیری از ابتلا به بیماری‌‌های گوارشی

زمانی‌که محل قرارگیری دندان‌ها درست نباشد، کودک قادر به درست جویدن غذا نیست؛ در نتیجه احتمال اینکه به خاطر این موضوع ساده دچار بیماری‌ها یا اختلالات گوارشی شود، بسیار زیاد است.

ارتودنسی به‌عنوان یک درمان بسیار کارآمد به کمک کودکان می‌آید و به قرارگیری دندان‌های آن‌ها در جای درست کمک می‌کند تا کودک بتواند به‌راحتی جویدن غذا را انجام دهد.

هر چقدر غذا خردتر و کوچک‌تر شود، جذب مواد مغذی موجود در غذا هم افزایش می‌یابد و مشکلاتی مانند دل‌درد، یبوست و… در کودک کاهش پیدا می‌کند.

قبل و بعد درمان ارتودنسی

طول درمان کوتاه ‌تر

ارتودنسی دندان کودکان از ارتودنسی بزرگسالان راحت‌تر و کوتاه‌تر است. توجه داشته باشید که با افزایش سن، استخوان فک کودک نیز رشد می‌کند و محکم‌تر می‌شود بنابراین جابه‌جایی دندان‌ها بسیار دشوارتر خواهد شد.

هر چقدر از سنین پایین‌تر به فکر درمان ناهنجاری‌های فک و دندان فرزند خود باشید، درمان کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر انجام خواهد شد.

آیا دندان‌ پزشک عمومی می‌ تواند نامنظمی دندانی کودکان را برطرف کند؟

انتخاب دندان‌پزشک مناسب یکی از دغدغه‌های والدین برای ارتودنسی دندان کودکان است. بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که برای انجام این روش درمانی باید به چه دندانپزشکی مراجعه کنند.

توجه داشته باشید که یک دندان‌پزشک عمومی می‌تواند استفاده از ارتودنسی را برای درمان مشکلات فرزندتان به شما پیشنهاد بدهد، اما به‌هیچ‌وجه یک دندان‌پزشک عمومی انتخاب مناسبی برای انجام این روش درمانی نیست.

به‌عبارت‌دیگر بهتر است از یک دکتر متخصص ارتودنسی کودکان برای انجام ارتودنسی کمک بگیرید و دندان‌پزشک‌هایی که علاوه بر انجام کارهایی مانند معالجه ریشه، کشیدن دندان و ترمیم دندان‌های پوسیده، کار ارتودنسی را هم انجام می‌دهند را انتخاب نکنید.

متخصصان ارتودنسی کودکان در این زمینه آموزش‌های مختلفی را دیده‌اند و با تکنیک‌های جدید درمان آشنایی دارند.

همچنین می‌توانند با توجه به مشکلات دندان کودکان شما بهترین روش ارتودنسی را پیشنهاد بدهند.

توجه داشته باشید که بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری و درمان ناهنجاری‌های دهانی-دندانی کرده است؛ او به‌صورت آکادمیک در این زمینه تحصیل کرده و تجربیات و دانش بیشتری در این زمینه دارد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی

آیا ارتودنسی متحرک برای کودکان مناسب است؟

ارتودنسی متحرک در درمان برخی از ناهنجاری‌های دهانی و دندانی کودکان بسیار مؤثر است. بااین‌حال دندان‌پزشک بر اساس مشکلات بیمار تصمیم می‌گیرد که آيا او کاندید مناسبی برای انجام ارتودنسی متحرک است یا نه؟

البته ارتودنسی متحرک مزایای زیادی دارد به همین دلیل بسیاری از دندان‌پزشکان این روش را برای کودکان تجویز می‌کنند. اولین مزیت ارتودنسی متحرک این است که می‌توان از آن به صورت جداگانه برای رفع مشکلات دندان‌های فک بالا یا پایین استفاده کرد.

همچنین این شیوه ارتودنسی برای کودکان راحت‌تر بوده و نتایج مطلوبی را هم به دنبال دارد. از ارتودنسی متحرک بیشتر برای جابه‌جایی‌های خفیف دندان‌ها استفاده می‌شود بنابراین اگر مشکلات فرزندان شما بسیار پیچیده‌تر باشد، ارتودنسی ثابت مؤثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

ارتودنسی متحرک همان‌طور که نامش پیداست به‌راحتی از دندان‌ها جدا می‌شود و می‌توان دوباره آن را بر روی دندان‌ها قرار داد.

مسواک زدن راحت‌تر، قابلیت استفاده آسان، قیمت کمتر، امکان استفاده در سنین پایین برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از دیگر مزایای ارتودنسی متحرک هستند.

هزینه ارتودنسی کودکان چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان کودکان به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توان قیمت یکسانی را برای این روش درمانی در نظر گرفت. شما با مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان و پس از انجام معاینات لازم می‌توانید از هزینه نهایی این روش درمانی مطلع شوید.

همچنین باید توجه داشته باشید که ممکن است قبل از انجام ارتودنسی نیاز به درمان‌های دیگری هم وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال گاهی اوقات کشیدن برخی از دندان‌ها برای باز شدن جای حرکت دندان‌ها ضروری است. بنابراین این هزینه‌ها هم به هزینه‌های ارتودنسی کودک شما اضافه می‌شود.

همچنین گاهی اوقات در حین درمان هزینه‌های جانبی دیگری نیز به وجود می‌آید که باید از قبل به فکر آن‌ها باشید.

به‌عنوان‌مثال در صورت شکستن و آسیب دیدن بریس‌های متحرک شما باید بابت تعمیر یا ساخت مجدد آن‌ها هزینه بپردازید.

به شما توصیه می‌کنیم برای اطلاع دقیق از هزینه‌های ارتودنسی با شماره تلفن درج شده در سایت برای دریافت نوبت معاینه و مشاوره حضوری تماس بگیرید.

آيا ارتودنسی دندان کودکان درد دارد؟

پاسخ این سؤال مثبت است، ولی آیا درد ارتودنسی برای کودکان غیرقابل‌تحمل است؟ به‌هیچ‌وجه!

احساس درد در حین انجام ارتودنسی تا مدت زمانی‌که فرد به وجود بریس در داخل دهان خود عادت کند، بسیار طبیعی است.

این درد به خاطر فشار ایجاد شده برای حرکت دادن دندان‌ها و رفع نامنظمی آن‌ها است. با این حال باید در نظر داشته باشید که آستانه تحمل درد در افراد مختلف با هم فرق می‌کند. بسیاری از افراد در حین انجام ارتودنسی درد زیادی را تحمل نمی‌کنند.

در ضمن دندان‌پزشک برای کاهش دردهای احتمالی، مسکن تجویز می‌کند تا دردهای اولیه قابل‌تحمل‌تر شود. رعایت برخی نکات ساده مانند استفاده از غذاهایی که نیاز زیادی به جویدن ندارند مانند سوپ یا انواع پوره هم می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد.

در آخر کمک گرفتن از بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران می‌تواند به شما این اطمینان خاطر را بدهد که در حین انجام درمان ارتودنسی همه چیز به درستی و با دقت کافی پیش می‌رود.

دندان‌پزشکان حرفه‌ای با استفاده بهترین متریال و جدیدترین متدها تلاش می‌کنند که کودکان کمترین درد را در حین انجام ارتودنسی احساس کنند.

بعد از سیم کشی دندان کودکان چه مراقبت‌هایی باید انجام شود؟

بعد از انجام ارتودنسی دندان کودکان باید مراقبت‌هایی تحت نظر والدین انجام شود تا دندان‌های کودک کمتر در معرض پوسیدگی قرار بگیرند. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که باید بعد از انجام ارتودنسی دندان‌های کودکان انجام شوند؛ به شرح زیر هستند.

کودک بعد از هر وعده غذایی باید دندان‌های خود را با مسواک نرم و خمیردندان تمیز کند زیرا بخشی از غذا در میان براکت‌های ارتودنسی جمع می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی شود.

مسواک‌های مخصوص ارتودنسی، دندان‌ها و براکت‌ها را راحت‌تر تمیز می‌کنند بنابراین انتخاب مناسب‌تری به‌حساب می‌آیند. همچنین هر سه ماه یک‌بار مسواک فرزند خود را عوض کنید زیرا مسواک در این مدت فرسوده می‌شود و تغییر شکل می‌دهد.

استفاده از نخ دندان برای کودکانی که دارای ارتودنسی هستند بسیار ضروری است. سعی کنید کودک را به استفاده از نخ دندان عادت بدهید.

انتخاب یک رژیم غذایی سالم با کمترین میزان قند و نشاسته می‌تواند به افزایش سلامت دندان‌های کودک کمک کند؛ به‌خصوص زمانی که کودک دارای ارتودنسی است و نمی‌تواند به خوبی دندان‌هایش را تمیز کند.

ارتودنسی دندان کودکان؛‌ درمانی اثربخش و بی‌‌خطر

ما در این مطلب سعی کردیم که جنبه‌های مختلف ارتودنسی دندان کودکان را بررسی کنیم. همان‌طور که گفتیم؛ ارتودنسی علاوه بر زیبایی جنبه درمانی هم دارد و می‌تواند به سلامت دهان و دندان فرزند شما کمک کند. کودکانی که دچار مشکلاتی در ناحیه فک هستند یا دندان‌های نامنظمی دارند، کاندیدای ارتودنسی هستند.

دکتر متخصص ارتودنسی کودکان می‌تواند با معاینه دقیق بهترین روش ارتودنسی را برای کودک شما انتخاب کند تا او بتواند از مزایای این روش درمانی بهره‌مند شود.

همچنین مراقبت‌های پس از ارتودنسی هم زمان‌بر است، اما پیچیده و دشوار نیست.

دکتر سهراب آصفی به‌عنوان بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران ضمن انجام معاینات دقیق می‌تواند بهترین شیوه را برای انجام ارتودنسی فرزند شما پیشنهاد دهد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت معاینه فرم رزرو معاینه رایگان ارتودنسی را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.