ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ها می باشد. هدف از این کار، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد، ولی دو نکته مهم دیگر را نیز به طور هم زمان باید در نظر داشت:

1- دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود.

2- حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.

در تصویر سمت راست شماره 1 دندان های نامنظم را نشان می دهد. شماره 2 عمل ارتودنسی بر روی دندان ها و شماره 3 دندان های منظم را بعد از ارتودنسی نشان می دهند.

درمان در ارتودنسی چه مدت طول می کشد و مراحل آن کدام است؟

درمان های جامع ارتودنسی بر خلاف سایر درمان های دندان پزشکی، نسبتا طولانی تر می باشند و به طور متوسط حدود 2 تا 3 سال به طول می انجامند.

در این ارتباط چگونگی حرکت دندان ها، حتی برای دندان پزشکان نیز جالب و گاهی اوقات حیرت انگیز است. با اعمال نیرو به دندان ها بخشی از استخوان اطراف دندان خورده شده و بخش دیگری ساخته می شوند. اگر ناهنجاری فکی وجود نداشته باشد و فقط بی نظمی دندانی مشکل اصلی بیمار باشد، بهتر است درمان تا رویش همه دندان های دایمی یعنی حدود 12 سالگی به تعویق بیفتد.

دندان های شیری چند تا بوده و روش مراقبت از آنها چگونه است؟

قبل از رویش دندان های دایمی، 20 دندان شیری در دهان کودک وجود دارد و پس از افتادن هر کدام از آن ها، یک دندان دایمی باید جایگزین آن شود. البته حدود 6 تا 7 سالگی در انتهای دندان های شیری در هر طرف و در هر فک یک دندان دایمی رویش می یابد که اتفاقاً مهم ترین دندان دایمی است که در شمارش دندان ها باید آنها را نیز در نظر داشت.

حفظ دندان های شیری، مهم ترین راه پیشگیری از بروز بی نظمی های دندانی یا حداقل پیچیده تر شدن آنهاست.

6 پاسخ

    1. با سلام و احترام هزینه درمان ارتودنسی بسته به نوع مشکل و طول درمان و روش درمانی که برای بیمار استفاده میگردد میتواند متفاوت باشد که این موارد با توجه به معاینات بالینی و مشاهده تصاویر رادیوگرافیک مشخص میگردد.

    1. نخ دندان ابزاری برای تمیز کردن سطوح بین دندانی است که به طریق دیگری امکان تمیز نمودن آن فراهم نمیباشد. در طی درمان ارتودنسی به دلیل داشتن سیم و براکت امکان نخ کشیدن برای بیمار سخت تر میباشد که از ابزارهای مخصوصی نظیر نخ دندان سوپرفلاس یا فلاس تریدر میتوان جهت تسهیل این امر استفاده نمود.

  1. سلام اقای دکتر من حدودا دوماهه ک ارتودنسی کردم.الان چندروزه ک متوجه شدم کشی ک ب قلاب براکت وصل میشه ی طرفش پاره شده.تا ویزیت بعدیم برای تعویض کش دوهفته مونده.میخواستم بدونم تعویض کش الان خیلی ضروریه یا تا ویزیت بعدی صبرکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین سوالات:
همچینن بخوانید:
اپن بایت قدامی

فاصله بین دندان های بالا و پایین در ناحیه جلویی فک که به آن اپن بایت قدامی گفته می‌شود، علاوه بر ایجاد اختلال در صحبت

درمان نامرتبی دندان‌ها

نامرتبی دندان ها از شایع ترین مشکلات دندانی است که علاوه بر تاثیر منفی در لبخند بیمار مشکل تجمع آلودگی ها و پلاک ها را

دیپ بایت

دیپ بایت یا همپوشانی زیاد دندان های بالا و پایین باعث سایش دندان های پایین، ناراحتی پریودنتال و یا اختلال در عملکرد مفصل فک می

کامپوزیت و ارتودنسی

امروزه افراد زیادی به‌دنبال درمان فاصله بین دندان‌هایشان هستند. اگر شما هم دچار ناهنجاری دندانی هستید و بین ارتودنسی و کامپوزیت تردید دارید، ما با

درمان فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندان ها از دیگر مشکلات دندانی می باشد که علاوه بر تاثیر منفی در زیبایی لبخند شما باعث تجمع پلاک های بین دندانی