Search
Close this search box.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت امکان بیماران با عوارض و درد کمتری می‌توانند دندان‌های خود را در یک ردیف منظم قرار دهند. شاید یکی از سخت‌ترین و دردناک‌ترین تجربه‌های افراد، کشیدن دندان است و افراد زیادی هستند که به این دلیل از انجام ارتودنسی خودداری می‌کنند.

یکی از پرتکرارترین سوالات برای کسانی که قصد ارتودنسی دندان دارند این است که آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان‌پذیر است. در ادامه مطلب تصمیم داریم به پاسخ پرسش فوق و دیگر سوالات مرتبط با این موضوع بپردازم.

آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؟

در حالت کلی دندانپزشکان فقط در زمانی خود را مجاز به کشیدن دندان بیماران می‌دانند که دندان به طور کامل پوسیده باشد. اما در ارتودنسی پزشکان مجبور می‌شوند این قاعده را زیر پا گذاشته و برخی از دندان‌های سالم بیمار را نیز بکشند.

خوشبختانه این روزها هم پزشکان و هم بیماران به یکی از بزرگترین آرمان‌های خود در حوزه ارتودنسی نزدیک‌‌تر شده‌اند. زیرا به لطف پیشرفت‌هایی که در این حوزه به دست آمده در بسیاری از موارد ارتودنسی بدون کشیدن دندان  امکانپذیر است و پزشکان فقط تحت شرایط خاصی برای انجام ارتودنسی دندان بیماران خود را می‌کشند.

همچنین بخوانید» هزینه ارتودنسی

به‌عنوان مثال باز کردن فضا برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان یکی از راهکارهایی است که امروزه پزشکان برای این منظور از آن کمک می‌گیرند.


نمونه درمان: اصلاح کنت (کجی) فک بالا، کراس بایت دندان ثنایای فک پایین توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

اصلاح کنت (کجی) فک بالا، کراس بایت دندان ثنایای فک پایین توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی لازم است؟

همان‌گونه که عنوان شد متخصص ارتودنسی تا جایی که امکان داشته باشد، دندانی را نمی‌کشد مگر آنکه به دلایل مختلف فکی و شرایط دندان‌های بیمار چاره‌ای جزکشیدن دندان برای متخصص ارتودنسی باقی نماند.

منتهی کیفیت کار نسبت به زمانی که فرایند ارتودنسی به همراه کشیدن دندان صورت می‌گیرد پایین‌تر است. به همین دلیل در برخی موارد دندانپزشکان برای آنکه بتوانند خدمات مطلوب‌تری را ارائه دهند و همچنین بیماران خود را از انجام مجدد ارتودنسی معاف کنند، اصرار دارند که برخی از دندان‌های بیمار را بکشند.


نمونه درمان: درمان نامرتبی شدید دندانی و نیش‌های برجسته (فلش سبز) و اصلاح میدلاین (خط مشکی) با ارتودنسی ثابت به همراه کشیدن دندان‌های آسیای کوچک.

بیمار: خانمی ۲۴ ساله

طول درمان: ۲۱ ماه

درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان
قبل و بعد درمان ارتودنسی

دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

به طور کلی دندانپزشکان با توجه به اندازه فک پایین بیمار دندان کشیدن یا نکشیدن او را برای ارتودنسی تعیین می‌کنند. همانطور که در مطالب قبلی به این نکته اشاره شد یکی از مهم‌ترین دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی افزایش کیفیت کار و پیشگیری از درمان مجدد و انجام دوباره ارتودنسی است.

اما دندانپزشکان فقط تحت شرایط خاصی نظیر:

 • جلو رفتگی دندان‌ها
 • عقب یا جلو رفتگی فک تحتانی
 • شلوغی دندان‌ها
 • رشد نامتوازن دندان‌ها
 • رشد دندان‌های اضافی
 • آسیب دیدن دندان‌ها

به بیماران خود پیشنهاد کشیدن دندان می‌کنند و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنند ارتودنسی دندان را بدون کشیدن دندان انجام دهند. به طور کلی مهم‌ترین دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی شامل موارد زیر است.

ایجاد فضای لازم برای ردیف کردن دندان‌های نامرتب

شلوغی دندان‌ها و همچنین جلو رفتگی آن‌ها از جمله مواردی است که منجر به هم ریختگی نظم دندان‌ها شده و برای آنکه پزشک بتواند در چنین شرایطی دندان‌ها را در یک ردیف منظم قرار دهد، باید بتواند بین آن‌ها فضای مناسبی ایجاد کند. گاهی اوقات شدت شلوغی و جلو رفتگی دندان‌های بیمار به نحوی است که بدون کشیدن دندان ایجاد فضای لازم برای قرار دادن آن‌ها در یک ردیف مرتب امکان‌پذیر نیست. در چنین شرایطی برای آنکه پزشک بتواند بین دندان‌ها فضای لازم را ایجاد کند مجبور می‌شود برخی از دندان‌های بیمار را بکشد.


نمونه درمان: اصلاح عقب بودن (کراس بایت) دندان ثنایای طرفی توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان
طول درمان: ۱۲ ماه

اصلاح عقب بودن (کراس بایت) دندان ثنایای طرفی توسط درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

جبران ناهنجاری‌های فکی

ارتودنسی دندان در مواقعی که فک بالای بیمار دچار ناهنجاری باشد راحت‌تر صورت می‌گیرد. زیرا فک بالایی در پشت دندان‌‌های آسیاب بالا یک صفحه رشد و در نتیجه فضای بیشتری نسبت به فک پایین دارد. 

به همین دلیل زمانی که فک بالا دچار ناهنجاری باشد، با کمک ابزارهای مختلفی نظیر مینی اسکرو هدگیر نیز ارتودنسی دندان امکان‌پذیر بوده و ضرورتی به کشیدن دندان نیست. 

اما زمانی که فک پایین دچار ناهنجاری باشد، برای آنکه پزشک بتواند برای انجام ارتودنسی فضای لازم را بین دندان‌های بیمار به وجود بیاورد مجبور است برخی از دندان‌های او را بکشد.


نمونه درمان: اصلاح کراس بایت (عقب بودن) دندان ثنایای چپ بالا با درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان‌های آسیای کوچک

طول درمان: ۱۹ ماه

اصلاح کراس بایت (عقب بودن) دندان ثنایای چپ بالا با درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان‌های آسیای کوچک

مزایا و معایب ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان با مزایا و معایب مختلفی همراه است و به همین دلیل پزشکان متناسب با شرایط و سطح توقعات بیمار، او را به طور کامل با عواقب و همچنین نتایج درمانی هر دو روش مطلع می‌سازد و سعی می‌کند بیمار را برای انتخاب شیوه درمان مناسب متقاعد سازند. 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل

انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل فقط در صورتی امکان‌پذیر است که بیرون آمدن دندان عقل پس از انجام ارتودنسی منجر به جابه‌جایی دندان‌ها و ایجاد بی‌نظمی مجدد در آن‌ها نشود. 

پس از بررسی وضعیت دندان‌ها، در صورتی که پزشک تشخیص دهد رویش کامل دندان عقل، نظم و ترتیب دیگر دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و منجر به ایجاد بی‌نظمی در ردیف دندان‌ها می‌شود، در اولین فرصت برای کشیدن آن اقدام خواهد کرد. اما در غیر این صورت لزومی به کشیدن دندان عقل و دیگر دندان‌ها نیست.

بنابراین ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل فقط در صورتی امکان پذیر است که پس از عکسبرداری و بررسی‌های لازم پزشک تشخیص دهد که رویش دندان عقل تاثیر خاصی روی نظم دندان‌ها نمی‌گذارد.

نحوه ارتودنسی بدون کشیدن دندان چگونه است؟

دندان‌های به هم ریخته و برآمدگی برخی از دندان‌ها ناخواسته ارتباطات اجتماعی افراد درگیر با این مسئله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل کسانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند همواره به فکر مناسب‌ترین و راحت‌ترین و همچنین مقرون به صرفه‌ترین روش درمان آن هستند. 

همانطور که عنوان شد ارتودنسی بدون کشیدن دندان نسبت به کشیدن دندان بهتر و راحت‌تر بوده و مسلماً به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از این طریق از دندان‌های خود را منظم کنند.

زمانی که پزشکان پس از عکسبرداری و انجام بررسی‌های لازم متوجه شوند فک فضای لازم را برای انجام ارتودنسی دارد، بدون نیاز به کشیدن دندان مراحل درمان را آغاز می‌کند. گاهی اوقات نیز پزشکان ترجیح می‌دهند به جای کشیدن دندان از طریق روش‌های دیگری نظیر گسترش قوس فضای لازم را بین دندان‌ها به وجود بیاورند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان و به روش u به نحوی است که پزشکان قطعه‌ای که مشابه با حرف u است را داخل دندان بیمار کرده و با استفاده از دستگاهی به نام منبسط کننده قطعه فوق را به فک بالا وصل می‌کنند. به این ترتیب در صورتی که ناهنجاری در فک بالا وجود داشته باشد، به راحتی و بدون نیاز به کشیدن دندان مشکل برطرف می‌شود. علاوه بر گسترش قوس روش‌های دیگری نیز برای ارتودنسی بدون نیاز به کشیدن دندان وجود دارد که شامل موارد زیر هستند.

 • کاهش فضای بینابینی دندان‌ها
 •  استفاده از هدگیر
 • استفاده از بسط دهنده‌ها
 •  استفاده از تجهیزات و امکانات مختلف برای به عقب برگرداندن دندان‌های بالایی

یک پاسخ

 1. سلام آقای دکتر پسر من دارای دندانهای نسبتا نامرتبی هست و من اصرار به عدم کشیدن دندان های دائمی در طی درمان ارتودنسی دارم، آیا این کار من صحیح است یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.