Search
Close this search box.

علت کنده شدن براکت ارتودنسی چیست؟

تحمل ارتودنسی دندان‌ها کمی سخت است، زیرا دهان شما مدتی باید با چند تکه فلزی که روی دندان‌هایتان نصب می‌شود، تنظیم شود. بریس‌های ارتودنسی باید حدود هشت تا دوازده ماه در دهان افراد دست نخورده بمانند تا دندان‌ها به وضعیت دلخواه برسند.

یکی از اتفاقاتی که در زمان ارتودنسی ممکن است بیفتد، کنده شدن براکت ارتودنسی، سیم و کش آن است. به همین دلیل مهم است که علت افتادن براکت‌ها را بدانید و پس از درک علت، اقدامات لازم را برای جلوگیری از وقوع آن را انجام دهید.

کنده شدن براکت ارتودنسی چه علتی می‌تواند داشته باشد؟

کنده شدن براکت‌ها می‌تواند دلایل مختلفی از جمله خوردن غذاهای نامناسب یا صدمه دیدن برکت‌ها و داشتن عاداتی مثل جویدن ناخن داشته باشد. در ادامه به چهار علت کنده شدن براکت ارتودنسی اشاره کرده‌ایم:

1.تثبیت نشدن براکت‌ها

قبل از استفاده از براکت‌ها روی دندان‌ها، دندان‌ها باید کاملا تمیز شوند. پس از آن، براکت‌ها با کمک چسب مخصوص به دندان چسبانده می‌شوند. حتی پس از یک دور تمیز کردن حرفه‌ای، احتمال باقی ماندن مقداری مواد زائد روی دندان وجود دارد. دندان‌های دارای جرم و مواد زائد، نمی‌توانند چسب را محکم نگه دارند و در نهایت به یک براکت با اتصال شل ختم می‌شوند.

نسبتی که چسب براکت دندانی در آن تهیه شده است، نقش مهمی در ایجاد پیوند محکم و قوی بین دندان و براکت دارد. ترکیب شل ماده چسب استفاده شده می‌تواند به یک اتصال ضعیف ختم شود. نصب شدن ضعیف براکت بر روی دندان، یک علت کنده شدن براکت ارتودنسی است.

2.مراقبت نکردن

پس از اینکه براکت به درستی و بی نقص برروی دندان بیمار نصب شد و از مطب دندانپزشکی خارج شد، مسئولیت مراقبت از بریس‌ها و براکت‌های خود بر عهده خود فرد است.

برای این منظور، دندانپزشک لیستی از بایدها و نبایدها را پس از نصب براکت‌ها در اختیار بیمار قرار می‌دهد. ممکن است در این لیست، لازم به ایجاد تغییرات کمی در رژیم غذایی مانند قرار دادن غذاهای نرم‌تر و اجتناب از خوردن مواد غذایی سفت و ترد و همچنین محدودیت در غذاهای چسبنده وجود داشته باشد.

تفاوت‌هایی در نحوه مسواک زدن افراد پس از نصب براکت‌ها وجود دارد. اگر شخص دارای براکت این قوانین و اصول را رعایت نکند، به براکت‌ها یا بریس‌های خود آسیب خواهد زد و در نتیجه باعث کنده شدن چسب براکت ارتودنسی، کش و سیم ارتودنسی خواهد شد.

3.دندان دارای نقص

در بعضی موارد، خود دندان علت کنده شدن براکت ارتودنسی است. دندان‌های دارای نقص مینای دندان نمی‌توانند به اندازه دندانی با مینای معمولی به براکت محکم بچسبند؛ بنابراین درصورتی که دندان شخص سلامت کافی نداشته و نقص ساختاری داشته باشد، براکت از آن جدا خواهد شد.

4.الگوی گاز گرفتن

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث کنده شدن کش ارتودنسی و براکت آن شود، الگوی گاز گرفتن فرد است. در حین قرار دادن براکت‌ها، متخصص ارتودنسی فرد را مجبور به گاز گرفتن می‌کند تا بررسی کند که آیا براکت‌ها در مسیر درست بایت (گاز گرفتن) قرار گرفته‌اند یا خیر.

برخی از افراد در زمان‌های مختلف با الگوهای متفاوتی گاز می‌گیرند. داشتن الگوی گاز گرفتن نادرست می‌تواند باعث شود که دندان نیش مستقیم روی براکت قرار گیرد و در نهایت منجر به جابجایی آن شود؛ بنابراین کش و براکت شل و جدا خواهد شد.

کنده شدن چسب براکت ارتودنسی

چسب‌هایی که برای چسباندن براکت‌ها استفاده می‌شود به دلیل فشار ثابتی که به آنها وارد می‌شود در طول زمان ممکن است خراب شوند. تغییرات دما، فشار، pH و عوامل دیگر ممکن است باعث کنده شدن چسب براکت ارتودنسی شوند. این چسب‌ها همچنین می‌توانند زمانی که به ظروف، غذا یا سایر اقلام چسبیده می‌شوند هم جدا شوند.

آیا ممکن است سیم ارتودنسی کنده شود؟

کنده شدن سیم ارتودنسی یا شکستن آن اتفاق غیر عادی و ناممکنی نیست. اگر برای شما چنین اتفاقی افتاد نگران نباشید و به دندانپزشک خود اطلاع دهید و برای تعمیر سیم خود اقدام کنید. سیم شکسته شده ارتودنسی می‌تواند باعث ناراحتی، بریدگی و ساییدگی داخل دهان شوند و در صورت تعمیر نشدن، درمان شما را کم‌اثر می‌کنند.

کنده شدن کش ارتودنسی

در زمان ارتودنسی دندان‌ها، کش‌هایی روی براکت‌ها قرار داده می‌شود تا به محکم کردن و افزایش اثر سیم کمانی کمک کنند. اگر با کنده شدن کش ارتودنسی خود مواجه شدید، لازم است بدانید که درمان شما قطع نخواهد شد. اگر براکت‌ها جدا نشده‌اند، کنده شدن کش اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

کش‌های لاستیکی به عنوان لیگاتور براکت‌ها شناخته می‌شوند و به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی عمل می‌کنند؛ بنابراین جدا شدن آن‌ها مانعی ندارد و می‌توانید این رخداد را در قرار ویزیت بعدی خود به دندانپزشکتان اطلاع دهید.

کارهایی که باید قبل از مراجعه به مطب انجام دهید!

اگر براکت شما شل یا کنده شده است و این اتفاق باعث می‌شود در دهان خود احساس ناراحتی کنید، مقداری موم را در قسمت بیرونی براکت در جایی که با ناحیه آسیب دیده برخورد می‌کند قرار دهید؛ این کار باعث می‌شود تا از آسیب دیدن بیشتر دهان خود جلوگیری کنید و بدون ناراحتی منتظر قرار ویزیت خود باشید.

اگر براکت و کش کنده شده است، براکت را بردارید تا گم نشود، سپس آن را در ویزیت بعدی خود به دندانپزشک خود نشان دهید تا در صورت امکان آن را دوباره سر جای خود قرار دهد.

اگر سیم شما جدا شده یا شکسته شده است و باعث تحریک یا فشار در دهانتان می‌شود، می‌توانید سیم را در انتهای آخرین براکت (دورترین براکت در دهانتان) با انتهای یک مداد یا موچین خم کنید تا قبل از قرار ویزیت بعدی، سوزش را کاهش دهید؛ همچنین می‌توانید موم ارتودنسی را به انتهای سیمی که باعث سوزش می‌شود بچسبانید تا کمتر اذیت شوید.

چگونه از جدا شدن براکت ها جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از افتادن براکت‌ها این است که دستورالعمل‌های ارتودنتیست و متخصص دندان خود را به شدت رعایت کنید. هرروز هنگام مسواک زدن جلوی آینه بایستید و وضعیت بریس‌های خود را به دقت بررسی کنید؛ به این ترتیب می‌توانید فوراً تغییرات جزئی در موقعیت براکت‌های خود را تشخیص دهید. اگر متوجه شدید که براکت شما شل شده یا بیرون آمده است، برای رفع آن با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی بسیار کم است و می‌توانید نگران هزینه آن نباشید.

مراجعه به دندانپزشک در زمان کنده شدن براکت ارتودنسی

مهم است که ارتودنتیست یا دندانپزشک شما از وضعیت کنده شدن براکت ارتودنسی مطلع باشد. اگر نزدیک به تاریخ ویزیت شما، کنده شدن سیم ارتودنسی، چسب براکت و یا کش رخ داد، تمامی قسمت‌های جدا شده را با خود ببرید تا دندانپزشک آن را ترمیم کند.

اگر چندین هفته تا تاریخ ویزیتتان برای بررسی وضعیت ارتودنسی شما باقی مانده، بهتر است متخصص ارتودنسی خود را از کنده شدن براکت خود مطلع کنید تا یک تاریخ جدید برای شما تعیین کند.

توصیه می‌شود که سریع ارتودنتیست یا دندانپزشک خود را از جدا شدن اجزای درمان ارتودنسی خود باخبر سازید، زیرا براکت شل یا جدا شده می‌تواند موقعیت دندان‌های شما را تغییر دهد و در صورت مراقبت نکردن ممکن است درمان را به عقب برگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.