Search
Close this search box.

مسواک ارتودنسی بین دندانی

اگر در حال حاضر تحت درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان­های خود یا در شرف شروع درمان ارتودنسی هستید، ممکن است در مورد بهترین راه برای تمیز نگه داشتن دندان­ها و بریس‌­ها سوال داشته باشید.

در طیف وسیع درمان‌های ارتودنسی در دسترس، بریس‌ها در سبک‌های مختلفی از ثابت گرفته تا متحرک، فلزی و سرامیکی عرضه می‌شوند.

برای زیباتر جلوه دادن لبخند شما، ارتودنسی کارآمدترین روش حال حاضر است.

برای تمیز نگه داشتن دندان­‌ها در این دوران، شست و شو با مسواک ارتودنسی بین دندانی، مفیدترین و بهترین راهکار است. در این مقاله قصد معرفی این مسواک و ارائه اطلاعات تکمیلی درباره آن را داریم.

اهمیت سلامت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی

همیشه، دندان‌های شما تحت حمله قند و اسید موجود در غذا و نوشیدنی قرار می‌گیرند که باعث از بین رفتن مینای محافظ روی دندان‌ها می‌شود. هنگامی که این مینای دندان فرسایش پیدا می­کند، دندان­‌ها پذیرای باکتری­‌ها می­‌شوند که می‌­تواند منجر به پوسیدگی و عفونت شود.

با مسواک زدن حداقل دو بار در روز با خمیر دندان و مسواک صحیح، نخ دندان کشیدن منظم و احتیاط در مصرف غذا و نوشیدنی خود، می‌­توانید با این حمله قند و اسید مقابله کرده و به محافظت از دندان­‌های خود در برابر فرسایش کمک کنید.

با این حال، هنگام وجود سیم و بریس بر روی دندان، فرآیندهای ساده مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوارتر می‌شود.

مواد غذایی و باقی مانده خوراکی‌ها می‌توانند پشت سیم‌ها، براکت‌ها و باندهای سیستم بریس گیر کنند.

این مواد با تکنیک‌های معمولی مسواک زدن به سختی از لای دندان­ها خارج می­‌شوند؛ به همین خاطر دندان‌های شما می‌توانند در معرض افزایش خطر تشکیل پلاک باشند که اگر این روند ادامه­‌دار باشد، می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بروز انواع بیماری­های لثه شود.

بنابراین، تمیز کردن موثر دندان­ها و لثه‌­ها در طول ارتودنسی، بسیار مهم­تر از هر زمانی بوده که مسواک میان دندان مخصوص ارتودنسی برای این کار طراحی و ساخته شده است.

چگونه مسواک های بین دندانی می توانند به تمیز نگه داشتن دندان ها و بریس ها کمک کنند؟

گفته می‌شود که مسواک زدن منظم تنها به 60 درصد سطح دندان می‌رسد، به این معنی که تمیز کردن نواحی بین دندان‌ها را از دست می‌دهید و آن‌ها را مستعد تشکیل پلاک و التهاب لثه می‌کنید.

اگر برای شما سوال است که مسواک بین دندانی چیست، در جواب باید بگوییم که یک برس کوچک بوده که به طور خاص برای قرار گرفتن در فضاهای کوچک بین دندان­ها طراحی شده است.

طراحی منحصر به فرد این مسواک به شکلی بوده که امکان دسترسی پیدا کردن به مکان‌های سخت در زیر و اطراف سیم‌ها و براکت‌ها فراهم می‌کند.

این نوع مسواک برای تمیز کردن دندان‌ها و به خصوص بریس‌هایی که قابل جابجایی و متحرک نیستند و خارج از دهان تمیز نمی‌شوند، مفید و کاربردی به حساب می­آید.

طرز استفاده از مسواک بین دندانی به این شکل بوده که یک بار در روز، علاوه بر مسواک زدن منظم، باید از آن استفاده کرد. از دیدگاه متخصصان، این روش برای حفظ سلامت دندان­ها و لثه­ها در طول درمان ارتودنسی بسیار موثر است.

موارد استفاده از مسواک­‌های بین دندانی

مسواک ارتودنسی بین دندانی کاربردهای مختلفی دارد. مهمترین کاربرد آن عبارت است از:

  1. تمیز کردن فاصله بین دندان­‌ها در طول درمان ارتودنسی
  2. تمیز کردن سیم‌ها و بریس‌های ارتودنسی
  3. شستن و تمیز کردن دندان‌­های زیر آرچ وایر
  4. تمیز کردن پیچ‌­های ایمپلنت و لمینت
  5. تمیز کردن فضاهای بین دندانی در افراد دارای شکاف بین دندانی
  6. تمیز کردن لثه‌­ها و کاهش التهاب لثه‌­ها

سایز مسواک بین دندانی ارتودنسی

مسواک­های بین دندانی در اندازه­‌های مختلف هستند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه پس از درمان با ارتودنسی، مهم است که یک مسواک بین دندانی با اندازه مناسب انتخاب کنید.

باید سایز مناسب را براساس اندازه دهان و دندان خود تهیه کنید.

اگر مطمئن نیستید چه سایز مسواک بین دندانی ارتودنسی برای شما مناسب بوده، بهتر است از دندانپزشک معالج خود آن را بپرسید، زیرا متخصصان می­‌توانند بهترین نوع مسواک بین دندانی را برای استفاده از سیستم بریس خاص‌تان به شما راهنمایی کنند.

اگر به هر دلیلی به متخصص دندانپزشکی دسترسی ندارید، می‌­توانید از ما کمک بگیرید، در بخش نظرات همین صفحه بپرسید تا به این سوال‌تان پاسخ دهیم.

نکاتی در مورد نحوه استفاده از مسواک بین دندانی

برای حفظ سلامت دندان­‌ها و لثه‌­ها در هنگام استفاده از بریس، سعی کنید یک بار در روز از مسواک بین دندانی استفاده کنید. جلوی آینه بایستید تا مطمئن شوید که می­‌توانید مناطقی را که نیاز به تمیز کردن دارند ببینید و هیچ نقطه‌­ای را از دست ندهید.

به آرامی مسواک را وارد دهان خود کنید و در هر فاصله بین دندان­‌های خود، مسواک را به جلو و عقب حرکت دهید. از خمیر دندان معمولی استفاده نکنید، زیرا حاوی مواد ساینده است.

به جای آن می­توانید از ژل لثه با کلرهگزیدین و فلوراید استفاده کنید که مخصوص استفاده با مسواک بین دندانی است.

در صورت نیاز، به مسواک قوس دهید تا بین دندا‌ن‌­ها و سیم‌­ها قرار گیرد. اگر پس از مدتی طول عمر مسواک بین دندانی شما تمام یا موهای مسواک ساییده شد، حتما مسواک را عوض کنید.

مسواک زدن با مسواک بین دندانی را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید.

همانطور که گفته شد مسواک را به آرامی بین دندان‌­های خود قرار دهید و به هیچ عنوان آن را به زور وارد فضایی نکنید.

اگر مسواک را در زاویه نادرستی صاف یا خم نکنید، مسواک بین دندانی دوام بیشتری خواهد داشت.

اگر از سایز مسواک بین دندانی ارتودنسی بزرگ استفاده می‌­کنید، با دادن قوس به آن می­‌توانید دسترسی به بین دندان‌های عقب خود را بهبود بخشید.

انتخاب بهترین مسواک بین دندانی

متخصص ارتودنسی می‌­تواند بهترین مسواک بین دندانی را برای شما انتخاب کند. اگر نوع و اندازه مسواک به درستی انتخاب نشود ممکن است به لثه و دندان شما آسیب برساند.

این نوع مسواک­‌ها با توجه به عوارض بیماری­‌های دهان و دندان انتخاب می­‌شوند. متخصصان اندازه و نوع مسواک را با توجه به فاصله بین دندان­‌ها، بریج­‌های دندانی، نوع درمان (ارتودنسی، ایمپلنت و…) و نوع لثه انتخاب می‌­کنند.

پس از انتخاب بهترین مسواک بین دندانی برای دهان و دندان‌تان، بهتر است از آن یک بار در روز، موقع عصر و جلوی آینه استفاده کنید.

مسواک بین دندانی برای دسترسی عالی به تمام فضاهای بین دندانی طراحی شده است.

تا چه زمانی از مسواک بین دندانی استفاده کنیم؟

از مسواک ارتودنسی بین دندانی باید تا پایان درمان ارتودنسی استفاده کرد.

اگر موها و پرزهای مسواک شما شروع به فرسودگی کرده­‌اند، یا اگر سیم شروع به خم شدن یا پیچ خوردن کرده است، توصیه می‌­کنیم آن را دور بیاندازید و با یک مسواک جدید جایگزین کنید. گاهی ممکن است مسواک بین دندانی فقط 1-2 هفته دوام بیاورد.

خرید مناسب­‌ترین مسواک ارتودنسی بین دندانی

مسواک ارتودنسی بین دندانی مسواکی است که برای تمیز کردن فضای بین دندان ها و بریس ها استفاده می شود.

بیمارانی که تحت ارتودنسی قرار می‌­گیرند باید بیش از سایر افراد به سلامت دهان و دندان خود توجه کنند، زیرا بیشتر در معرض بیماری‌­هایی مانند پوسیدگی و تغییر رنگ دندان­‌ها به دلیل قرار دادن وسایل ارتودنسی در دهان خود هستند.

این نوع مسواک ابزاری برای حفظ سلامت دندان­ها در طول درمان است.

مسواک­‌های معمولی برای تمیز کردن سطوح جلویی، پایینی و پشتی دندان­‌ها استفاده می­‌شوند و به دلیل دسترسی نداشتن به فضای بین دندان‌­ها و لثه­‌ها، نمی­‌توانند این مناطق را به خوبی تمیز کنند.

مسواک بین دندانی ارتودنسی به راحتی این فضاها را تمیز می­‌کند. با استفاده از این مسواک‌­ها در کنار مسواک­‌های معمولی، نخ دندان و دهانشویه می‌­توانید به بهترین شکل ممکن دهان و دندان­‌های خود را تمیز کرده و از ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسواک ارتودنسی بین دندانی

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.