Search
Close this search box.

آیا برای ارتودنسی کشیدن دندان لازم هست؟

کشیدن دندان برای ارتودنسی یکی از روش‌های پزشکان برای ایجاد فضای مناسب در دهان فرد است.

البته لازم به ذکر است که این مسئله برای تمامی افراد صادق نیست و بسیاری برای ارتودنسی به این روش نیازی ندارند و بدون کشیدن دندان می‌توانند برای داشتن دندان‌هایی زیبا اقدام کنند.

توجه داشته باشید که کشیدن دندان باعث خالی شدن فضای میان آن‌ها نمی‌شود و با اتمام کار ارتودنسی وضعیت فک به حالت متناسب و عادی بازمی‌گردد و ظاهر فرد زیبا و متناسب خواهد شد.

این اقدام زمانی صورت می‌گیرد که در قوس یا کمان دهان، اندازه کافی برای هم‌ ردیف شدن دندان‌ها وجود نداشته باشد.

کشیدن دندان در ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟

ارتودنسی یکی از هنرهای دندان‌پزشکان برای ساخت لبخندی زیبا است. به عبارت بهتر دندان‌پزشکان با انجام این روش می‌توانند حالت‌های نامناسب و کجی‌های دندان را از بین ببرند و ظاهر دندان‌ها را بهبود ببخشند.

لازم است بدانید که نحوه انجام ارتودنسی تا حد زیادی به عوامل مختلفی از جمله خواست و نظر خود بیمار، سن فرد، مهارت و تجربه دندان‌پزشک بازمی‌گردد.

بنابراین کشیدن دندان برای ارتودنسی با توجه به موارد ذکر شده، موضوعیت پیدا می‌کند.

در نهایت باید به این موضوع توجه داشته باشید که مهم‌ترین عامل برای شروع مراحل ارتودنسی، وضعیت دهان و فک بیمار است.

سیم کشی دندان ها

کشیدن دندان برای ارتودنسی در چه مواقعی اتفاق می‌ افتد؟

همان‌گونه که بیان شد کشیدن دندان برای ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد اما در عین حال باید دانست که مشکلی برای بیمار به وجود نخواهد آمد.

قبل از کشیدن دندان در ارتودنسی
بعد از کشیدن دندان و ارتودنسی

از جمله شرایطی که کشیدن دندان را برای این نوع درمان ضروری می‌کند عبارت‌اند از:

1- ناهماهنگی در طول انحنا و جنس دندان‌‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل برای ایجاد لبخندی زیبا به وسیله ارتودنسی، هماهنگی میان طول انحنا و جنس دندان‌ها است.

به بیان بهتر ممکن است که طول انحنای دندان شخص از انحنای فک وی بیشتر باشد در این شرایط ظاهری آشفته برای دهان فرد به وجود می‌آید و دندان‌های جلو ناهماهنگ جلوه می‌کنند.

اگر فرد راجعه کننده چنین مشکلی داشته باشد، پزشک معالج به ناچار مجبور به حذف دندان‌های ناهماهنگ خواهد شد. لازم به ذکر است که هر چه این مشکل شدیدتر باشد تعداد دندان‌های قابل حذف بیشتر خواهد بود.
در چنین شرایطی دندان‌پزشک در ابتدا دندان‌های عقل فرد را می‌کشد؛ چنانچه مشکل برطرف نشد با حذف دندان‌های نیش، این مشکل را برطرف می‌کند.

2- محل قرارگیری نامناسب دندان‌ها

یکی دیگر از عواملی که منجر به کشیدن دندان برای ارتودنسی می‌شود وضعیت قرارگیری نامناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر است.

ممکن است در شرایطی دندان‌های قسمت جلویی فرد بیمار با دندان‌های قسمت عقب ناهماهنگ باشند و همین امر به آشفتگی ظاهر دندان‌ها دامن بزند.

به همین دلیل دندان‌پزشک با کشیدن دندان‌هایی که در این وضعیت قرار گرفته‌اند کمک می‌کند تا دندان‌های جلو و عقب با یکدیگر به صورت هماهنگ عمل کنند.
در واقع این اقدام باعث می‌شود تا دندان‌های پیشین و آسیاب، رابطه‌ای هماهنگ و درست با یکدیگر داشته باشند.

3- ظاهر غیر طبیعی و یک اندازه نبودن دندان ها

برخی مواقع ممکن است که دندان‌ها، ظاهر و اندازه‌ای نامتناسب داشته باشند و این مشکل دندان‌پزشک را مجبور به کشیدن دندان کند.

به بیان بهتر بعضی از دندان‌های فرد ظاهری غیرعادی به خود می‌گیرند و سایز آن‌ها نسبت به سایر دندان‌ها بزرگ‌تر می‌شود.

به این معضل هایپوپلازی نیز گفته می‌شود که به موجب آن تاج یا ریشه دندان کج شده و ظاهری غیر عادی به دهان فرد می‌بخشد.

در این شرایط پزشک کشیدن دندان برای ارتودنسی را به بیمار توصیه می‌کند.ناهنجاری در استخوان فک گاهی اوقات ناهنجاری‌های دهان بیمار به قدری زیاد است که پزشک مجبور به انجام جراحی فک می‌شود و قادر نخواهد بود تا با کشیدن دندان، این مشکل را حل کند.

درواقع گاهی ناهنجاری‌هایی در هنگام رشد دندان برای فک به وجود می‌آید که باعث می‌شود مشکلات زیادی دامن‌گیر فرد شود.

بنابراین در این شرایط بهترین راه‌حل انجام جراحی فک خواهد بود.

کدام دندان‌ها برای ارتودنسی کشیده می‌شوند؟

یکی از نگرانی‌های افراد این است که کدام دندان به منظور ارتودنسی، کشیده خواهد شد. باید گفت که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان فاکتور دقیقی برای آن در نظر گرفت. از جمله عواملی که سبب می‌شود تا پزشک برای این‌کار اقدام کند عبارت‌اند از:

• ناهماهنگی در طول انحنا و جنس دندان‌ها
• وضعیت قرارگیری دندان‌ها
• ظاهر فک و دندان‌های بیمار
• سن فرد

توجه داشته باشید که ارتودنتیست‌ها تا حد امکان به دندان‌های سالم آسیبی نمی‌رسانند و سعی دارند تا با خارج کردن دندان‌های خراب و کشیدن دندان برای ارتودنسی، علاوه بر ایجاد فضای کافی برای دندان‌ها از آسیب رسیدن به سایر قسمت‌ها جلوگیری کنند.

برخی از افراد به صورت ارثی دارای فک کوچکی هستند و همین امر موجب می‌شود تا دندان‌ها فضای کافی برای رشد نداشته باشند و به ناهنجاری‌های دهان و دندان دچار شوند؛ این افراد نیز تا حد زیادی مستعد کشیدن دندان هستند.

نکته مهم برای کشیدن دندان در این است که دندان‌های فرد باید به صورت متقارن از دو طرف کشیده شوند و دندان‌پزشک اجازه ندارد تا دو دندان از یک سمت فک بیمار را بکشد.

چراکه اگر دو دندان از یک سمت کشیده شود امکان انحراف در خط مرکزی فک بیمار وجود دارد. به همین ارتودنتیست‌ها عموما دو یا چهار دندان متقارن را برای کشیدن از دو طرف فک انتخاب می‌کنند.

آیا کشیدن دندان دردناک است؟

لازم است بدانید که پزشک قبل کشیدن دندان، مقداری بی‌حسی به لثه شما تزریق می‌کند تا در حین انجام فرایند کشیدن دندان برای ارتودنسی با مشکل مواجه نشوید.

البته این درد تا چند روز بعد از فرایند ارتودنسی ممکن است که مقداری درد داشته باشید و این موضوع کاملا طبیعی است، می‌توانید باتوجه به تجویز پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید.

گاهی اوقات لثه فرد نیازمند دریافت بخیه است که این موضوع فرایند درمان را کمی طولانی‌تر می‌کند.

نکات مهم در کشیدن دندان برای ارتودنسی

افراد زیادی بنا به دلایل مختلف برای گذاشتن ارتودنسی اقدام می‌کنند. در این شرایط پزشک معالج برای ایجاد لبخندی زیباتر، دست به اقداماتی از جمله کشیدن دندان برای ارتودنسی می‌زند که شاید از نظر بیمار اقدام جالبی نباشد.

باید دانست که کشیدن دندان در این شرایط خطرناک نیست و برای همه افراد تجویز نمی‌شود.

افرادی که مشکلاتی در ناحیه فک، ناهماهنگی در سایز و اندازه دندان‌ها و… دارند عموما مستعد کشیدن دندان هستند.

به این منظور ارتودنتیست پس از بی‌حس کردن محل، به صورت متقارن از دو سمت فک، دو الی چهار دندان را می‌کشد تا دندان‌ها به خوبی بر سر جای خود قرار بگیرند.

یک پاسخ

  1. سلام آقای دکتر من دندونام ردیف ولی تقریبا یکم مشکل فک بالا دارم میخواستم ببینم میشه بدون کشیدن دندون و با ارتودنسی این مشکل برطرف بشه شرایط این مشکل چیه ممنون میشم جواب سوالم و بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کشیدن دندان

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.