Search
Close this search box.

درمان بیرون زدگی دندان چگونه است؟

دندان‌های بیرون‌زده یا دندان‌های باک یک مشکل رایج دندانی است. چه به دلایل زیبایی‌شناسی و چه به دلایل بهداشتی، اکثر افرادی که دندان‌های بیرون‌زده دارند می‌خواهند آنها را اصلاح کنند.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد، به لطف فناوری تراز کننده شفاف، می‌توان بدون نیاز به بریس‌‌های فلزی، مشکل را برطرف کرد. اما قبل از اینکه ببینیم چگونه می‌توان دندان‌های شکافی را اصلاح کرد، بیایید نگاهی اجمالی به علل رایج این مشکل و دلایل درمان آن بیندازیم.

دندان های باک و بیرون زده چیست؟

دندان‌های باک که عموماً به‌عنوان دندان‌های خرگوشی شناخته می‌شوند زمانی ایجاد خواهند شد که دندان‌های بالایی بیش از حد از دندان‌های پایین فاصله پیدا کنند. افرادی که از دندان‌های باریک رنج می‌برند اغلب در بستن دهان خود با مشکل مواجه می‌شوند و دندان‌هایشان بیشتر بیرون‌زده است.

چه چیزی باعث بیرون زدگی دندان‌ها می شود؟

دلیل بیرون‌زدگی دندان‌ها بسیار متنوع بوده که در ادامه این دلایل را توضیح خواهیم داد.

علل ژنتیکی

یکی از دلایلی که یک بزرگسال امکان دارد از دندان‌های بیرون‌زده رنج ببرد، اکلوژن نوع دوم فک است که این عامل ژنتیکی باعث بیرون‌زدگی دندان‌ها می‌شود. جلو بودن فک بالا از فک پایین یک معنی را می‌دهد که به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها به وجود می‌آیند. در برخی افراد، دندان‌های ثنایا بالایی ممکن است تا یک سانتی‌متر از دندان‌های ثنایای تحتانی بیرون بزنند.

یکی دیگر از دلایل بیرون‌زدگی دندان از لثه، عقب‌نشینی فک است. این مورد می‌تواند باعث حرکت فک بالا به سمت جلو شود. بلع غیرمعمول یا قراردادن نامناسب زبان هنگام بلع، یکی دیگر از عوامل ژنتیکی است که می‌تواند باعث بیرون زدگی دندان‌ها شود. در این حالت، زبان به دندان‌های بالایی فشار می‌آورد و باعث حرکت روبه‌جلو خواهد شد.

عادت‌هایی که باعث بیرون زدگی دندان ها می‌شود.

برخی از افراد در اثر مکیدن شست انگشت باعث بیرون‌زدگی دندان‌ها می‌شوند که معمولاً در پسران و دختران رخ می‌دهد.

هنگام مکیدن انگشت شست به سمت داخل دندان‌های بالایی فشار داده می‌شود و آنها را به سمت بیرون فشار خواهد داد. یکی دیگر از علت بیرون‌زدگی دندان از لثه جویدن ناخن است.

این نیرویی وارد می‌کند که به‌مرور زمان می‌تواند منجر به بیرون‌زدگی دندان‌ها خواهد شد. مکیدن لب و عادت به گازگرفتن لب‌ها با دندان‌ها، معمولاً دندان‌های بالایی را درگیر می‌کند که در نهایت دندان‌های بالا به سمت بیرون رانده می‌شوند و در برخی موارد، فرد با دندان‌های باک مواجه می‌شود.

عواقب بیرون زدگی دندان ها

بیرون‌زدگی دندان‌های بالایی، علاوه بر تأثیر مستقیم بر روی اعتمادبه‌نفس افراد، معایب دیگری دارد که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود. این موارد شامل موارد زیر می‌شود:

  1. ظاهرشدن حفره‌ها
  2. برآمدگی یا شکستگی به دلیل بیرون‌زدگی دندان‌ها
  3. مشکلات جویدن و ناراحتی هنگام غذا خوردن
  4. التهاب لثه
  5. مشکلات تنفسی
  6. تغییر شکل صورت

مشکلات و نگرانی‌های بیرون زدگی دندان

اگرچه اکثر افراد به دلایل زیبایی دندان‌های بیرون‌زده خود را اصلاح می‌کنند، در واقع چندین دلیل سلامتی وجود دارد که چرا باید به دنبال درمان بیرون‌زدگی دندان‌ها بیروند.

اولین دلیل مربوط به جویدن بوده؛ زیرا جویدن اولین گام در فرایند گوارش است. اگرچه دندان‌های عقبی شما بیشتر از دندان‌های جلویی‌تان در جویدن تأثیر می‌گذارند، دندان‌های جلویی بیرون‌زده هنوز هم می‌توانند اثر ضربه‌ای بر جویدن شما خواهند داشت.

دندان‌های بیرون‌زده نیز می‌توانند روی گفتار شما تأثیر بگذارند. به دلیل نحوه حرکت زبان و لب‌ها برای ایجاد صدا، بیرون‌زدگی دندان‌ها می‌تواند بر توانایی شما در تلفظ کلمات خاص تأثیر بگذارد.

دندان‌هایی که بیرون می‌زنند بیشتر در معرض خطر ضربه خوردن یا آسیب‌دیدن هستند. به‌خصوص اگر ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، بیرون زدن دندان‌ها بیشتر احتمال دارد آسیب ببیند و خطر آسیب‌دیدگی دهان و فک شما را افزایش دهد.

جلوگیری از بیرون زدگی دندان ها

در برخی موارد، پیشگیری از بیرون‌زدگی دندان غیرممکن است، مخصوصاً اگر یک مشکل ژنتیکی دارید. بااین‌حال چند نکته وجود دارد که والدین و مراقبان می‌توانند برای جلوگیری از افتادگی دندان در کودکان به آنها توجه کنند.

انجام معاینات منظم دندانپزشکی به دندانپزشکان بسیار کارآمد است؛ زیرا آن‌ها هرگونه مشکل و ناهماهنگی دندان‌ها را پیش‌بینی خواهند کرد.

روش‌های درمان بیرون‌زدگی دندان

اصلاح باک دندان از طریق ارتودنسی در سنین پایین انجام می‌شود. بزرگسالان مبتلا به بیرون‌زدگی شدید به دلیل مال‌اکلوژن نوع دوم فک ممکن است به جراحی دهان برای اصلاح موقعیت استخوان‌ها و درمان بیرون‌زدگی دندان‌ها نیاز پیدا کنند.

در بزرگسالان یکی از روش‌های اصلاح دندان‌های جلویی بیرون‌زده، درمان ارتودنسی است؛ زیرا شیب و موقعیت دندان‌ها را اصلاح می‌کند. بسته به هر مورد ممکن است از بریس یا ارتودنسی نامرئی استفاده شود. در هر دو مورد هدف این است که بیمار لبخندی تماشایی را دارا شود و به مشکلات ناشی از باک دندان‌ها پایان دهد.

پس از اتمام درمان بیرون‌زدگی دندان‌ها با ارتودنسی، استفاده از ریتینرها برای اطمینان از قرارگرفتن دندان‌ها در موقعیت پس از اتمام درمان ضروری است. برای این کار لازم است هر 6 تا 9 ماه یکبار ریتینرها بررسی و تعویض شوند.

درمان ارتودنسی دندان های بیرون زده

خوشبختانه، بیرون‌زدگی دندان‌ها را می‌توان با درمان هدفمند ارتودنسی به طور قابل‌پیش‌بینی اصلاح کرد. برنامه درمانی خاص شما به‌شدت مال اکلوژن و هم‌ترازی زیرین دهان و فک شما بستگی دارد. گزینه‌های درمان ارتودنسی برای دندان‌های باک عبارت‌اند از:

بریس‌ها رایج‌ترین درمان ارتودنسی مخصوصاً بیرون‌زدگی دندان نیش از لثه و دندان‌های جلویی بیرون‌زده، استفاده از بریس‌های فلزی یا سرامیکی سنتی است. بریس‌ها با اعمال یک فشار ملایم و درعین‌حال ثابت بر روی دندان‌های شما، هم‌ترازی دندان را اصلاح می‌کند و مشکل بیرون زدگی دندان‌ها را برطرف خواهد کرد.

جراحی فک برای افرادی که مشکل در دندان‌های جلویی و بالایی دارند که باعث ایجاد مشکلاتی در راستای فک شده، ممکن است نیاز به جراحی ارتوگناتیک پیدا کنند. این جراحی با موفقیت، استخوان‌های فک بالا و پایین را مرتب می‌کند.

بیرون زدگی دندان در کودکان و کودکان نوپا

دندان‌های باک در کودکان و کودکان نوپا ممکن است به دلایل ژنتیکی ایجاد شوند. اما در بسیاری از موارد به این دلیل رخ می‌دهد که آنها در کودکی شست خود را می‌مکیدند و انگشت شست خود را به‌شدت روی دندان‌های خود فشار می‌دادند. شما می‌توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک، به‌خصوص زمانی که دندان‌های بالایی جابه‌جا شده‌اند از افتادگی دندان‌ها جلوگیری کنید، زیرا این کار به رفع سریع مشکل کمک می‌کند.

درمان باک دندان در کودکان

در مورد دندان‌های باک در کودکان توصیه می‌شود که این مشکل در زمانی که بیمار هنوز درحال‌رشد است اصلاح شود. در حالت ایده‌آل این اتفاق قبل از 12 سالگی کودک رخ می‌دهد، اگرچه متخصص همیشه پس از ارزیابی پرونده، حرف آخر را می‌زند. ارتودنسی می‌تواند دندان‌های بیرون‌زده را اصلاح کند که از مشکلاتی بزرگ در بزرگسالی جلوگیری خواهد کرد. اصلاح دندان‌های کودکان آسان‌تر است، زیرا استخوان‌ها هنوز در حال شکل‌گیری هستند. این بدان معناست که برخورد با دندان‌های باک در کودکان نوپا آسان‌تر از انتظار تا بزرگسالی است.

آیا می توان بیرون زدگی دندان ها را در خانه درمان کرد؟

متأسفانه، درمان بیرون‌زدگی دندان‌ها را نمی‌توان به‌تنهایی در خانه انجام داد و این کار غیرممکن است. برای جابه‌جایی دندان باک در تراز صحیح و جلوگیری از آسیب دائمی به دهان و فک، دندان‌های بیرون‌زده باید توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده و درمان شوند.

متخصص ارتودنسی شما یک برنامه درمانی ایمن و مؤثر را طراحی خواهد کرد که مخصوص شما طراحی شده است و اطمینان حاصل می‌کند که لبخند خیره‌کننده و تازه صاف شده شما در آینده برای شما ماندگار خواهد بود.

چگونه دندان های باک را بدون بریس فلزی درست کنیم؟

از بریس‌های نامرئی می‌توان برای اصلاح انواع مال اکلوژن استفاده کرد. مال اکلوژن کلمه‌ای است که دندانپزشکان برای اشاره به ناهماهنگی بین قوس‌های دندانی بالا و پایین استفاده می‌کنند که منجر به مشکلاتی از جمله بیرون‌زدگی دندان‌ها از جمله موارد دیگر می‌شود.

در موارد خفیف و متوسط، بیرون زدگی دندان‌ها را می‌توان با الاینرهای شفاف ثابت کرد. در موارد خفیف که برجستگی تا 2 میلی‌متر است، بریس‌های شفاف می‌توانند دندان‌های پایین را به سمت جلو حرکت دهند یا فضای بیشتری برای حرکت دندان‌های بالا به عقب ایجاد کنند.

در موارد متوسط ​​تا 4 میلی‌متر، ترازهای شفاف می‌توانند فاصله بین دندان‌های بالا و پایین را کاهش دهند؛ اما نمی‌توانند شکاف را به طور کامل ببندند.

توجه کنید که درمان‌های خانگی و روش‌های DIY برای صاف کردن دندان‌ها همیشه ایده بدی هستند. آنها کار نمی‌کنند اغلب باعث آسیب طولانی‌مدت می‌شوند و تقریباً همیشه ظاهر دندان‌های شما را بدتر از آنچه در ابتدا داشتند می‌کنند. اگر می‌خواهید دندان‌های خود را اصلاح کنید به یک متخصص نیاز دارید تا به شما کمک کند.

فواید درمان به موقع بیرون زدگی دندان ها

حتی خفیف‌ترین موارد اوربایت می‌تواند مزایای قابل‌توجهی از درمان حرفه‌ای را دارا شود. قابل‌توجه‌ترین پیشرفت در طبیعت آرایشی است.

پس از اتمام درمان بیرون‌زدگی دندان‌ها، هرگونه برآمدگی در اطراف دهان ناپدید می‌شود و بیماران ممکن است فشار کمتری را در عضلات صورت خود تجربه کنند.

باز و بسته کردن راحت‌تر دهان نیز می‌تواند گفتار را بسیار بهبود ببخشد.

تراز بهتر دندان‌ها بر سلامت دهان‌ها تأثیر بسزایی دارد؛ زیرا تمیزکردن دندان‌ها را آسان‌تر کرده و خطر اختلالات مرتبط با فک مانند TMJ را به حداقل می‌رساند.

یک پاسخ

  1. من دندونام خیلی بیرون زدگی داشت. دو سال پیش دکتر آصفی برام ارتودنسی انجام داد. خیلی خوب شدم. خدایی دمش گرم. الان خیلی راحت میخندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیرون زدگی دندان

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.