Search
Close this search box.

چرا باید ریتینر ارتودنسی را تمیز نگه داشت؟

ریتینر ارتودنسی یک وسیله پلاستیکی یا فلزی بوده که پس از پایان دوره ارتودنسی توسط پزشک معالج تجویز می‌شود.

دندان‌ها پس از ارتودنسی قابلیت حرکت دوباره و کج شدن را دارند و به همین دلیل پزشک معالج برای بیمار ریتینر را توصیه می‌کند تا به مرور زمان حرکت آن‌ها باعث آسیب به دندان‌های دیگر و استخوان فک نشود.

معمولاً این وسیله ارتباط نزدیکی با دندان‌ها داشته و باید به صورت مرتب بیمار آن را از هرگونه آلودگی حفظ کرده و شستشو دهد تا پوسیدگی و آسیب بیشتر به دندان‌ها وارد نکند.

رعایت بهداشت در دندان‌ها باعث جلوگیری از بروز بیماری‌های مختلف در لثه و فک شده و همچنین بیماران ارتودنسی برای جلوگیری از دندان قروچه در هنگام خواب باید از وسیله‌ای برای  مراقبت بیشتر دندان‌های خود استفاده کنند.

نگهدارنده فلزی معمولاً در بین چهار دندان جلویی در فک بالا قرار گرفته و قابلیت تنظیم شدن را دارد.

روش‌های تمیز کردن ریتینر دندان

نظافت در نگهدارنده دندان پس از ارتودنسی باعث کاهش احتمال پوسیدگی در دندان‌ها شده و اگر به موقع ریتینر دندان تمیز نشود باعث ایجاد پلاک یا جرم بیشتر بر روی دندان‌ها خواهد شد.

برای تمیز کردن محافظ دندان می‌توانید از محلول‌هایی که برای شستشوی دندان مصنوعی استفاده می‌گردد از داروخانه یا فروشگاه‌های لوازم تجهیزات دندانپزشکی خریداری کنید.

اگر به موقع دندان خود را تمیز نکنید باعث ایجاد مشکلاتی بر روی دندان‌ها و همچنین در لثه خود می‌شوید که این مشکلات عبارتند از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها و ایجاد پلاکت بر روی لثه‌ها که موجب هدر رفتن هزینه‌های صرف شده در زمان ارتودنسی می‌شود.

استفاده از این محافظ به صورت طولانی مدت نبوده و شما می‌توانید در مدت کوتاهی مثلاً در هنگام خواب از آن استفاده کنید.

بعضی نگهدارنده‌های موجود در بازار باعث آسیب بیشتر به دندان‌ها شده و شما می‌توانید از نگهدارنده پلاستیکی برای جلوه زیباتر و محافظت از حرکت کردن دندان‌ها استفاده کرده و باعث کمتر شدن آسیب وارده به لثه خود شوید.

آیا از خمیر دندان می‌توان برای پاک کردن ریتینر ارتودنسی استفاده کرد؟

معمولا ریتینر به دلیل جنسی که دارد آلودگی‌های آن کمتر با خمیر دندان پاک شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری‌های مضر و باعث پوسیدگی در دندان‌ها است، خمیر دندان برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و رسیدگی به سلامت لثه از آن استفاده شده و مورد مناسبی جهت تمیز کردن ریتینر دندان نیست.

استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن ریتینر ارتودنسی

تمیز کردن ریتینر دندان چندان کار مشکل و سختی نبوده و شما با استفاده از شوینده‌های مخصوص دندان مصنوعی می‌توانید این محافظ را برای حفظ سلامت بیشتر دندان‌ها تمیز کنید.

ریتینرها در دو نوع ثابت و متحرک در بازار وجود داشته که نوع ثابت آن با استفاده از چسب مخصوصی به دندان‌ها متصل شده که باعث جلوگیری از حرکت دندان‌ها به سمت یکدیگر می‌شود، اما ریتینر متحرک قابلیت نصب و ایجاد فضای مناسب برای حرکت دندان‌ها را داشته و بیمار در هنگام خواب می‌تواند این ریتینر را از دهان خود خارج کند.

این ویژگی باعث پرطرفدار شدن ریتینر متحرک و افزایش فروش آن در بازار شده است.

شوینده برای تمیز کردن ریتینر ارتودنسی

شوینده‌های مختلفی در بازار برای تمیز کردن ریتینر وجود دارد، اما ریتینر متحرک یا ثابت هر کدام نیازمند محلول خاصی برای تمیز کردن و از بین بردن باکتری‌ها هستند.

ریتینر ثابت به دلیل جنس فلزی که دارد باید با استفاده از شوینده‌های مخصوصی برای جلوگیری از رشد بیشتر باکتری‌ها شست و شو شود و باعث کاهش التهابات مربوط به لثه و دندان گردد، اما ریتینر متحرک با شوینده‌هایی همچون محلول‌های مخصوص برای شستشوی دندان مصنوعی که در بازار وجود دارد می‌توانند از این نوع محلول برای تمیز کردن ریتینر استفاده کنند.

شوینده‌ها باعث کمتر شدن میزان ابتلا به بیماری‌های مختلف مربوط به دهان و دندان شده و همچنین از بروز و پیشرفت بیماری و پوسیدگی بیشتر دندان ها جلوگیری می‌کند.

گاهی محیط موجود در ریتینر مکانی مناسب برای رشد و تجمع باکتری‌ها بوده که شما با استفاده از شوینده‌های قوی می‌توانید این باکتری‌ها را از بین ببرید.

چگونه از ریتینر دندان مراقبت کنیم؟

ریتینر دندان یکی از حساس ترین وسیله‌های مصرفی در دندانپزشکی به شما رفته و مراقبت‌های ویژه‌ای برای آن باید در نظر بگیرید تا هیچ اثری از باقی مانده غذا بر روی آن نماند، معمولا جهت تمیز کردن ریتینر از مسواک‌های کوچکی استفاده شده که باعث طول عمر بیشتر این محصول می‌شود.

همچنین به دلیل جنسی که ریتینر متحرک دارد امکان حل شدن در آب گرم یا ذوب بر اثر گرما را داشته و نباید آن را در محیط گرم قرار دهید، پس از برداشتن ارتودنسی گذاشتن ریتینر باعث کمتر شدن حرکت دندان‌ها و ثابت ماندن آنها شده و لبخندی زیبا و جذاب را به شما هدیه می‌دهد.

ریتینر و کاربرد های منحصر به فرد مربوط به آن

ریتینر دندان وسیله‌ای برای جلوگیری از حرکت و فرسایش دندان‌ها پس از باز کردن براکت‌های ارتودنسی بوده و معمولاً در دو نوع فلزی و ژله‌ای در بازار وجود دارد، نوع فلزی آن که با نام ریتینر ثابت شناخته می‌شود باعث گیر کردن ذرات غذا در بین دندان‌ها شده و به صورت طولانی مدت نمی‌توان از آن استفاده کرد، اما نوع متحرک آن جنس ژله‌ای داشته و از حرکت بیشتر دندان‌ها جلوگیری کرده و باعث زیباتر شدن دندان‌های جلو در هنگام لبخند می‌شود.

ریتینر دندان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد و شما پس از هربار غذا خوردن برای جلوگیری از تشکیل پلاکت و رشد باکتری‌ها باید این ابزار پرکاربرد را از دندان‌های خود باز کرده و آن را تمیز کنید، تمیز کردن به موقع ریتینر دندان باعث سلامت بیشتر دهان  و دندان‌های شما خواهد شد، ریتینر دندان وسیله پرکاربرد است که پس از باز کردن براکت‌های ارتودنسی از حرکت دندان‌ها و صرف هزینه‌های اضافی برای ارتودنسی مجدد در دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ریتینر ارتودنسی

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.