Search
Close this search box.

درمان اوربایت دندان

مشکلات فک و دندان نه تنها باعث تغییر ظاهر و کاهش اعتماد به نفس می‌شوند؛ بلکه بیماری‌های زیادی نیز برای فرد ایجاد می‌کنند. جلو بودن دندان‌ها یکی از این مشکلات است که می‌تواند به دلیل عادات بد ایجاد شود یا ریشه در ژنتیک فرد داشته باشد. اگر این اختلال‌ها به موقع و در سنین پایین تشخیص داده شوند، درمان آن‌ها نیز راحت‌تر خواهد بود.

یکی از ناهنجاری‌های مربوط به دندان، اوربایت است که فرد را با مشکلات جدی و آزاردهنده روبرو خواهد کرد. در صورت عدم درمان اوربایت دندان، ممکن است شخص با مشکل در تکلم، جویدن غذا و مسواک زدن روبرو شود‌. در ادامه به طور کامل به اختلال اوربایت و روش‌های درمانی آن می‌پردازیم.

اوربایت دندان

اوربایت دندان چیست؟

اوربایت نوعی ناهنجاری مربوط به دندان‌ها است که در آن دندان‌های فک پایین و بالا با هم همپوشانی ندارند. به عبارت دیگر دندان‌های فک بالا در مقایسه با دندان‌های فک پایین جلوتر قرار گرفته‌اند و در اکثر موارد کاملا قابل تشخیص است. این عارضه باعث می‌شود که فک و چهره فرد کمی غیرعادی به نظر برسند.

شما به راحتی و با کمک یک آینه می‌توانید این ناهنجاری را تشخیص دهید. آینه را در مقابل دندان‌های خود بگیرید و بررسی کنید که آیا به طور کامل همپوشانی دارند یا خیر‌. اگر فک بالا حداقل ۲ میلی‌متر جلوتر از فک پایین قرار داشته باشند، به این معنا است که شما درگیر مشکل اوربایت دندان هستید. البته گاهی اوقات به دلیل خفیف بودن این عارضه، فقط توسط پزشک متخصص قابل تشخیص خواهد بود.

مال اکلوژن

اوربایت باعث به وجود آمدن چه اختلالاتی می شود؟

درمان اوربایت در کودکان و بزرگسالان باید هر چه سریع‌تر انجام گیرد تا درگیر مشکلات و اختلالات شدیدتری نشوند. برخی از مشکلاتی که در اثر اوربایت، فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند عبارتند از:

پوسیدگی دندان

مراحل پوسیدگی دندان

افرادی که درگیر اوربایت هستند، بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند؛ چرا که مینای دندان آن‌ها دچار ساییدگی می‌شود و شرایط مناسبی برای ایجاد حفره‌های دندانی شکل خواهد گرفت.

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه

در اوربایت وخیم، دندان‌های فک پایین به طور مکرر با خط لثه دندان‌های بالا برخورد می‌کنند و تحلیل رفتن لثه‌ها را به دنبال دارند. در زمان تحلیل لثه، بافت لثه دچار ساییدگی می‌شود و پوشش دندان‌ها از بین می‌رود؛ در نتیجه احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های لثه افزایش می‌یابد.

درد در فک

اوربایت باعث ایجاد اختلالات فکی گیجگاهی می‌شود که این اختلالات سوء عملکرد و درد در ناحیه فک را به همراه دارند‌. در صورت بروز این اختلال، عضلات فک دچار مشکل می‌شوند و حرکات فک را محدود می‌کنند. در صورت عدم درمان اوربایت دندان، این اختلال به وجود می‌آید که شایع‌ترین علائم آن شامل  گوش درد، سردرد، درد شدید در صورت، خشکی فک و … می‌شود.

روش‌های درمان اوربایت دندان

اگر شما نیز دچار اوربایت هستید، طبیعی است که در ابتدا نگرانی‌هایی در رابطه با آن داشته باشید؛ اما هر چه سریع‌تر برای درمان آن اقدام نمایید، بهتر نتیجه می‌گیرید. در اولین قدم باید با یک ارتودنتیست مشورت کنید و در مسیر درمانی قرار بگیرید. متخصص، معاینه‌های لازم را انجام می‌دهد و مناسب‌ترین روش برای اصلاح اوربایت دندان را به شما معرفی می‌کند. از آنجایی که ناهنجاری‌های مربوط به دندان متنوع هستند، پس روش‌های درمانی متفاوتی نیز به وجود آمده است.

درمان اوربایت با ارتودنسی

یکی از بهترین روش‌هایی که برای اصلاح اوربایت دندان در نظر گرفته‌اند، ارتودنسی است‌. اگر چه ارتودنسی را در همه سنین می‌توان انجام داد، اما درمان اوربایت با ارتودنسی را بهتر است در سنین پایین انجام دهید.

درمان اوربایت با ارتودنسی

در این صورت ارتودنسی به تنهایی می‌تواند این ناهنجاری را اصلاح کند و دیگر نیازی به انجام جراحی‌های سخت نیست.

برای درمان اوربایت‌های خفیف، کش ارتودنسی می‌تواند درمان را تکمیل نماید. برای درمان اوربایت‌های شدید نیز فنر گزینه موثری است؛ چرا که فشار بیشتری به فک و دندان‌ها وارد می‌کند.

برای درمان اوربایت با ارتودنسی، بر اساس نظر متخصص ارتودنسی می‌توانید از انواع روش‌های ارتودنسی کمک بگیرید.

همچنین بخوانید: چه سنی برای ارتودنسی مناسب است؟

درمان اوربایت بدون ارتودنسی

اگر درمان اوربایت دندان در سن مناسب صورت نگیرد، به دلیل توقف رشد فک دیگر قادر به استفاده از روش اوربایت با ارتودنسی نخواهید شد.

در این مواقع درمان اوربایت بدون ارتودنسی انجام می‌شود که یکی از این درمان‌ها، جراحی ارتوگناتیک است. البته در این روش نیز بسته به نظر پزشک باید به مدت 9 تا 18 ماه از بریس‌های ارتودنسی استفاده کنید.

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک که موثرترین روش درمان اوربایت بدون ارتودنسی است، در بیمارستان و با بیهوشی کامل بیمار انجام می‌شود.

بهترین سن برای درمان اوربایت

اگر چه درمان اوربایت در کودکان و بزرگسالان امکان‌پذیر است، اما اگر در برخی سنین انجام شود تاثیر بیشتری خواهد داشت.

بهترین سن برای درمان اوربایت، پیش از بلوغ است؛ چرا که در این سنین هنوز رشد فک متوقف نشده و اصلاح اوربایت دندان بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود.

بهترین سن برای درمان اوربایت در پسرها تا 12 سالگی و در دخترها تا 10 سالگی است. البته توجه داشته باشید که باید به ارتودنتیست‌های ماهر مراجعه نمایید تا بر اساس شرایط و میزان وخامت، بهترین روش درمان را برای شما برنامه‌ریزی کنند.

اوربایت دندان، ناهنجاری آزاردهنده

اوربایت نوعی ناهنجاری مربوط به فک و دندان است که ظاهر نامناسبی برای شخص ایجاد می‌کند و به مرور زمان مشکلات زیادی به همراه می‌آورد.

اگر چه درمان اوربایت در کودکان و بزرگسالان امکان‌پذیر است، اما اگر در سنین پایین برای اصلاح آن اقدام شود تاثیر بیشتری خواهد داشت.

متخصصان برای درمان اوربایت از روش ارتودنسی استفاده می‌کنند و در صورت نتیجه ندادن، به سراغ جراحی می‌روند که روش پرهزینه‌تر و دردناک‌تری است‌.

به همین دلیل پزشکان همواره تاکید می‌کنند که این درمان را از سن کودکی شروع کنید. اگر چه اوربایت دندان قابل درمان است، اما در صورت انتخاب اشتباه متخصص احتمال اینکه نتیجه دلخواه خود را نگیرید وجود دارد؛ پس در انتخاب متخصص ارتودنتیست‌ دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوربایت چیست؟

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.