Search
Close this search box.

درمان جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین با روش‌های درمانی مختلف امکان پذیر است. هر یک از راه­‌های درمان جلو بودن فک پایین، نتیجه‌دهی و اثربخشی متفاوتی دارند.

جلو بودن فک پایین ممکن است که باعث بروز عوارض جانبی مانند مشکلات گفتاری، ظاهری و مشکل در خوردن غذا شود.

تحلیل لثه، ساییدگی و به هم ریختگی دندان‌ها از سایر عوارض جانبی جلو بودن فک محسوب می‌شوند.

به همین خاطر، درمان به موقع این عارضه لازم است. درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی، یکی از روش‌هایی هست که در صورت خفیف بودن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جلو بودن فک پایین

این عارضه به دلایل مختلف رخ می‌­دهد. عوامل محیطی، ژنتیک، استفاده زیاد از پستانک در دوران کودکی، صدمه به فک و تصادف می‌توانند از دلایل جلو آمدن فک پایین محسوب شوند. 

پروگناتیسم - جلو بودن فک پایین یا بالا

ارتودنسی، روشی است که به طور معمول برای درمان مشکل جلو بودن فک استفاده می‌شود. 

ناهنجاری خفیف فک با این روش درمانی برطرف می‌شود. ارتودنسی کاموفلاژ، بهترین گزینه برای رفع نقایص خفیف فک محسوب می‌شود.

 درمان جلو بودن فک پایین بدون جراحی و با ارتودنسی، کاربردی‌ترین و بی خطرترین روش رفع نقایص فک است. در صورت شدت مشکل فک، ممکن است که روش‌های درمانی دیگر نیاز باشند.

درمان جلو بودن فک پایین در کودکان

ناهمتراز بودن فک‌های پایین و بالا، باعث بروز مشکلات ظاهری و کاهش اعتماد به نفس می‌شود. به همین خاطر، تشخیص و درمان این مشکل در دوران کودکی حائز اهمیت است.

بهترین بازه زمانی برای اصلاح و ترمیم فک پایین، ۹ الی ۱۲ سال است. در این بازه زمانی می‌توان ناهنجاری‌های فک را درمان کرد. 

قبل از تکمیل شدن پروسه رشد دندان‌ها، باید برای درمان مشکل جلو بودن فک اقدام کنید. به منظور درمان جلو بودن فک پایین در کودکان از روش‌های درمانی متفاوت استفاده می‌شود. 

از جراحی، کمتر برای درمان مشکل جلو بودن فک در کودکان استفاده می‌شود. به همین خاطر، به منظور درمان جلو بودن فک پایین در کودکان از روش ارتودنسی استفاده می‌شود. 

البته، انتخاب نوع روش مناسب برای کودک به نظر دندانپزشک بستگی دارد.

هزینه درمان جلو بودن فک پایین

هزینه درمان جلو بودن فک پایین به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد. میزان تخصص دندانپزشک و روش درمان از فاکتور‌های تعیین‌کننده بر هزینه درمان جلو بودن فک پایین محسوب می‌شوند.

اما جراحی فک در مقایسه با سایر روش‌ها، هزینه بیشتری دارد. درمان جلو بودن فک پایین بدون عمل، کم هزینه‌تر خواهد بود. در کل، بعد از ویزیت شدن و تعیین نوع روش درمان، هزینه‌ها به بیمار اطلاع داده می‌شود.

جلو بودن فک پایین و درمان آن با ارتودنسی

 ارتودنسی، یکی از روش‌های کاربردی برای درمان مشکل جلو بودن فک پایین در شرایطی که ناهنجاری خفیف باشد. با استفاده از ارتودنسی، این مشکل به راحتی برطرف می‌شود. هدف از ارتودنسی، برطرف کردن مشکلات ناشی از جلو بودن فک پایین است. (+)

 متخصص ارتودنسی با بریس‌ها و سیم‌های مخصوص، مشکل جلو بودن فک پایین را برطرف می‌کند.

علت جلو آمدن فک پایین

جلو آمدن فک پایینی ممکن است که به دلایل مختلف رخ دهد. از دلایل بروز این عارضه می‌توان به ژنتیک، آسیب به استخوان فک، ضربه و جراحت، عادات غلط دوران کودکی مانند مکیدن زیاد انگشت و تومور‌های سرطانی اشاره کرد. هر یک از این عوامل ممکن است که در کودکان یا بزرگسالان باعث جلو آمدن فک شوند.

آیا امکان اصلاح جلو بودن فک پایین بدون عمل است؟

بله. در برخی موارد ممکن است که نیاز به عمل جراحی نباشد. معمولاً برای کودکان از سایر روش‌های درمان مشکل جلو بودن فک به غیر از روش جراحی استفاده می‌شود. در نظر گرفتن شرایط بیمار و شدت جلو بودن فک در انتخاب و تعیین روش درمانی مناسب موثر است.

درمان جلو بودن فک پایین در بزرگسال

در دوران بزرگسالی نیز می‌توان مشکل جلو بودن فک را اصلاح و ترمیم کرد. اگر مشکل جلو بودن فک پایین در بزرگسالی متوسط یا خفیف است، درمان با ارتودنسی گزینه مناسبی خواهد بود. 

اما اگر این عارضه شدیدتر باشد، از روش جراحی برای درمان مشکل جلو بودن فک در بزرگسالان استفاده می‌شود.

جلو بودن فک پایین با ورزش قابل درمان است؟

در موارد خیلی خفیف، شاید درمان مشکل جلو بودن فک پایین با ورزش امکان‌پذیر باشد. اما در کل، به منظور درمان جلو بودن فک پایینی باید از سایر روش‌های درمانی استفاده کرد. جراحی و ارتودنسی بهترین گزینه‌ها برای درمان مشکل جلو بودن فک است.

جلو بودن فک پایین با کامپوزیت قابل درمان است؟

  در مواردی که جلو بودن فک پایین بسیار خفیف است، درمان با ونیز کامپوزیت انجام می‌شود. درمان با ونیر به شکلی صورت می‌گیرد که ناهنجاری فک پایین به صورت کامل برطرف می‌شود. 

در واقع، بعد از ونیز کامپوزیت کسی متوجه نخواهد شد که مشکل جلو بودن فک پایین را داشته‌اید. در این روش از ونیر سرامیکی برای رفع مشکل جلو بودن فک استفاده می‌شود. 

اما درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی، اثربخشی بیشتری دارد. 

عوارض جلو بودن فک پایین

نامتناسب بودن فرم فک پایین ممکن است که تاثیر منفی بر عملکرد آن داشته باشد. در صورتی که جلو بودن فک پایین به موقع درمان نشود، با عوارض جانبی مواجه خواهید شد. 

از عوارض جلو بودن فک پایین می‌توان به:

 1.  اختلال در خوردن
 2. اختلال در تکلم
 3. مشکل خروپف
 4. بروز عفونت دندان
 5. کاهش اعتماد به نفس به دلیل مشکلات ظاهری 

اشاره کرد. به همین خاطر، توجه به تشخیص و درمان به موقع این مشکل حائز اهمیت است.

برای جلو بودن فک پایین چه کنیم؟

اگر با عارضه جلو بودن فک پایین مواجه شده‌اید، باید به دنبال روش درمان باشید. در غیر این‌صورت، دچار عوارض جانبی می‌شوید. 

از روش‌های درمان جلو بودن فک پایین می‌توان به جراحی، ارتودنسی و کامپوزیت اشاره کرد. درمان جلو بودن فک پایین بدون جراحی، بهترین روش درمان است. با توجه به شرایط بیمار، هر یک از روش‌ها برای درمان عارضه جلو بودن فک انتخاب می‌شوند.

رفع مشکل جلو بودن فک پایین با مراجعه بهترین دندانپزشک

دندانپزشک با بررسی وضعیت فک و شرایط بیمار، راه‌های درمان ناهنجاری جلو بودن فک پایین را پیشنهاد می‌دهد. 

از راه‌های درمان این عارضه می‌توان به کامپوزیت، ارتودنسی یا جراحی اشاره کرد. اما تنها یک روش درمانی باید انتخاب شود. 

اگر می‌خواهید نتیجه درمانی اثربخش باشد، باید به بهترین دندانپزشکان برای رفع مشکل جلو بودن فک مراجعه کنید. 

دندانپزشک باید به اندازه کافی دارای تجربه و تبحر برای رفع نقایص فک باشد.

8 پاسخ

 1. باسلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم هزینه ی جراحی جلو بودن فک پایین چقدرهست؟

  1. با سلام و احترام هزینه جراحی فک بسته به اینکه توسط کدام متخصص جراح فک و صورت و در بیمارستان خصوصی یا دولتی عمل انجام شود. متفاوت می باشد. مسلما جراح های با سابقه حق الزحمه بالاتری را دریافت خواهند کرد.

 2. سلام،من خانمى ٣٠ ساله هستم كه فك بالا كمى عقب هست ولى دندان هام روى هم قرار ميگيرن،آيا با استفاده فيس ماسك مقدارى فك پايينم عقب ميره؟

  1. با سلام و احترام سن مناسب برای هدایت رشدی توسط این دستگاه سن 7-10 سالگی میباشد که توانایی ترغیب رشد فک بالا را در سنین فراهم میسازد. با توجه اتمام سن رشدی شما، بسته به شدت مشکل احتمالا بتوان با درمان ارتودنسی ثابت و الاستیک های بین فکی مشکل را بر طرف نمود.

 3. ببخشید من ۲۱ سالمه و فک پاینم جلو هستش مقداری میخواستم ببینم باید چیکار کنم؟؟

  1. با سلام و احترام با توجه به اتمام دوره رشدی شما و بلوغ، بسته به شدت جلو بودن فک میتواند درمان از ارتودنسی تنها تا درمان توامان ارتودنسی به همراه جراحی فک متفاوت باشد.

 4. سلام اقای دکتر من دختری 22ساله هستم که از جلوبودن فک پایین وفاصله پیش اومده بین فک هام دچار مشکل هستن میخواستم بپرسم غیر از جراحی فک راه حل دیگه ای هست؟

  1. با سلام و احترام

   این موضوع بسته به شدت جلو بودن فک پایین دارد. که در موارد یا شدت کم تا متوسط میتواند توسط درمان ارتودنسی به تنهایی درمان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جلو بودن فک پایین

برای رزرو وقت با دکتر سهراب آصفی لطفا فرم زیر را تکمیل کنید در اسرع وقت پذیرش کلینیک برای قطعی کردن نوبت‌تان با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. به زودی پذیرش کلینیک برای تعیین زمان معاینه و پاسخ به سوالات‌تان با شما تماس خواهد گرفت.